מטריקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מטריקס
The Matrix
Matrix-DVD.jpg
פוסטר הסרט הראשון
בימוי האחיות וצ'אוסקי
הפקה ג'ואל סילבר
תסריט האחיות וצ'אוסקי
עריכה זאק שטננברג
שחקנים ראשיים קיאנו ריבס
לורנס פישבורן
קארי-אן מוס
ג'ו פנטוליאנו
הוגו ויבינג
מוזיקה דון דייוויס
צילום ביל פופ
מפיץ האחים וורנר
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה
אולפן סרטי Village Roadshow
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 31 במרץ 1999
משך הקרנה 136 דקות
שפת הסרט אנגלית
תקציב 63 מיליון דולר
הכנסות 463,517,383 דולר
הכנסות באתר מוג'ו matrix
פרסים ארבעה פרסי אוסקר
, 2 פרסי סאטורן
סרט הבא מטריקס רילודד
www.warnerbros.com/matrix
דף הסרט ב-IMDb

מטריקסאנגלית: The Matrix) הוא סרט קולנוע מסוגת המדע הבדיוני שיצא בשנת 1999, בוים על ידי האחיות וצ'אוסקי, והוא הראשון בטרילוגיית סרטי המטריקס. הסרט מביא את סיפורו של האקר מחשבים צעיר הלומד על טבעה האמיתי של המציאות בה הוא חי ומצטרף לקבוצת מורדים כדי להילחם בשליטים עליה.

להצלחתו של הסרט תרמו בין היתר התסריט הדחוס היטב המאזכר פילוסופיות מן המזרח הרחוק ומהמערב (ראו השפעות), זוויות הצילום המושפעות מקומיקס, הכוריאוגרפיה המרשימה של אלימות בהשפעת סרטי פעולה יפניים ושימוש נרחב בצילום ב"זמן קליע": שילוב של תנועה איטית או קפאון תנועה מוחלט וסיבוב מצלמה סביב עצם נתון בזמן קצר, ארוך או אפסי (מבחינת קצב ההתקדמות של הסרט).

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסרט עוקבת אחר תומאס איי אנדרסון המכונה ניאו (קיאנו ריבס), מתכנת ביום והאקר בלילות, המרגיש כי דבר מה איננו תקין בחייו, על אף שאינו יכול להבין מהו. באחד הלילות ניאו מגלה שמישהו חדר למחשבו ומצליח לחזות את מהלך הדקות הקרובות של חייו. ניאו פוגש בטריניטי (קארי-אן מוס) - האקרית מפורסמת, המשכנעת אותו לפגוש במורפיאוס (לורנס פישבורן) - פושע בינלאומי מפורסם. לדבריה, ביכולתו של מורפיאוס לענות על שאלותיו של ניאו. כאשר השניים נפגשים מורפיאוס מציע לגלות לניאו את האמת או לחזור למסלול חייו ולשכוח את שאירע לאחרונה באמצעות בליעת גלולה. ניאו נענה לגילוי האמת.

לאחר שהסכים, ניאו מוצא עצמו במעין תא מלא נוזלים דמוי רחם, וכבלים רבים מחוברים לגופו. התא מתרוקן וניאו נשטף דרך תעלות, עד אשר נמשה על ידי צוותו של מורפיאוס. לאחר תקופת החלמה מורפיאוס מגלה לניאו את האמת, כי העולם בו חשב שהוא חי, ניו יורק בשנת 1999, הוא עולם של מציאות מדומה המכונה "המטריקס". מטרת המטריקס היא לקיים את בני האדם, המשמשים כמקור אנרגיה למכונות בעלות בינה מלאכותית אשר התקוממו כנגד יוצריהן האנושיים. העולם האמיתי, בו עברו כבר מספר מאות מאז 1999, הוא פוסט-אפוקליפטי כתוצאה מנזקי המלחמה בין בני האדם והמכונות, בה ניצחו המכונות. בני האדם הנותרים מנסים להילחם במכונות על ידי פריצה למטריקס. מורפיאוס מספר לניאו כי לדעתו הוא "האחד", עליו התנבאה האורקל (ישות מסתורית במטריקס אשר מסייעת להתנגדות האנושית) כי יוביל את בני האדם לניצחון. מורפיאוס, טריניטי וחברים אחרים בצוות פורצים למטריקס כדי לנסות ולמצוא את "האחד" - אך עתה החיפוש הושלם.

מורפיאוס מוביל את צוותו ואת ניאו לפגוש את האורקל, אשר מספרת לניאו כי הוא איננו "האחד". בדרכם חזרה בוגד בהם סייפר, אחד מחברי הצוות, והצוות נופל למארב. מורפיאוס מקריב עצמו כדי להציל את ניאו, אך רק ניאו וטריניטי יוצאים לבסוף בבטחה מהמטריקס - שאר הצוות נהרג בידי הסוכנים או בידי סייפר. מורפיאוס נופל לידי "הסוכנים" - תוכנות בשירות המכונות בעלות כוח ומהירות רבים. אלו חוקרים אותו כדי לגלות את צפני המעבדים של ציון, עירם של בני האדם המורדים. ניאו וטריניטי מחליטים לנסות ולשחררו ותוקפים את הבניין בו הוא מוחזק, תוך כדי קרבות רבים עם אנשי צבא והסוכנים. במהלך הקרבות מפגין ניאו יכולות הדומות לאלו של הסוכנים, אך עדיין כמעט ומובס על ידי אחד מהם ורק טריניטי מצילה אותו בשנייה האחרונה.

השניים מצליחים לשחרר את מורפיאוס ומובילים אותו ל"נקודת יציאה" מהמטריקס, שנמצאת ברכבת תחתית. לאחר שהוא וטריניטי יוצאים בבטחה הסוכן סמית' (הוגו ויבינג) מצליח להרוס את נקודת היציאה בטרם ניאו יצא. השניים נלחמים ולפני שניאו כמעט ונדרס בידי רכבת, הוא מצליח להתמודד כנגד הסוכן, אם כי לא להביסו. לבסוף הוא נאלץ לברוח לעבר נקודת יציאה אחרת, אך כאשר הוא מגיע לשם מגלה ניאו את סמית' מחכה לו. סמית' יורה בניאו מספר פעמים והורגו. בעוד שמורפיאוס וטריניטי מבכים את מותו, רובוטים סוגרים על מיקום ספינת הרחפת ממנה הם פורצים למטריקס.

טריניטי מגלה לגופו הדומם של ניאו כי הוא חייב להיות "האחד", כיוון שהאורקל ניבאה שהיא תתאהב ב"אחד" והיא אכן אוהבת אותו. לפתע ניאו חוזר לנשום וקם לתחייה במטריקס. הסוכנים יורים לעברו שוב, אך במקום לתפוס מחסה או לחמוק מהכדורים ניאו מצליח לעצור אותם במעופם. סמית' מנסה להילחם בניאו, אך זה מביסו בקלות ולבסוף חודר בתוכו וכך, למראית עין לכל הפחות, הורס אותו. הסוכנים האחרים בורחים בבהלה וניאו יוצא דרך נקודת היציאה בזמן כדי להציל את מורפיאוס וטריניטי מהרובוטים.

הסרט מסתיים באפילוג המתרחש במטריקס, בו ניאו מודיע למכונות כי בכוונתו "להראות לאנשים עולם בלעדיכן" ולאחר מכן מדגים את שליטתו החדשה במטריקס ועף.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קיאנו ריבס - תומאס א. אנדרסון/ניאו, מתכנת מחשבים בתאגיד-Metacortex ביום והאקר בלילות. ניאו מגויס על ידי מורפיוס להילחם במכונות. ויל סמית' דחה את התפקיד של ניאו מכיוון שרצה לשחק בפרוע על המערב, ובגלל שהיה ספקן לגבי ההצלחה של האפקטים של זמן קליע. לאחר מכן הצהיר שהוא "לא היה בוגר מספיק כשחקן" באותו זמן וכי אם היה נותנים לו את התפקיד "הייתי הורס אותו". ניקולס קייג' דחה אף הוא את התפקיד בגלל "חובות המשפחה".
 • לורנס פישבורן - מורפיוס, האדם הראשון שהשתחרר מהמטריקס, הקפטן של "נבוכדנצר". הוא מוצא את ניאו ועוזר לו ללמוד את האמת. שון קונרי דחה את התפקיד של מורפיוס.
 • קארי אן מוס - טריניטי, אישה ששוחררה על ידי מורפיוס, מאנשי הצוות של "נבוכדנצר" והעניין הרומנטי של ניאו.
 • הוגו וויבינג - הסוכן סמית', הסוכן ה"חי" בתוכנה של מטריקס, שמטרתו היא להשמיד את ציון ולעצור בני אדם מלברוח מתוך מטריקס. שלא כמו סוכנים אחרים, יש לו שאיפות להשתחרר מתפקידו. הנבל הראשי של הטרילוגיה.
 • ג'ו פנטוליאנו - סייפר, עוד אדם ששוחרר על ידי מורפיוס, בוגד במורפיוס ועוזר לסוכנים על מנת להבטיח את שובו למטריקס מתוך נוחות.
 • ג'וליאן אראנגה - אייפוק, אדם משוחרר וחבר בצוות של "נבוכדנצר".
 • אנתוני ריי פרקר - דוזר, אדם "טבעי" שנולד מחוץ למטריקס, והטייס של "נבוכדנצר".
 • מרקוס צ'ונג - טנק, מפעיל של "נבוכדנצר", הוא אחיו של דוזר, ובדומה לו נולד מחוץ מטריקס.
 • מאט דורן - מאוס (עכבר), אדם משוחרר והמתכנת על "נבוכדנצר".
 • גלוריה פוסטר - האורקל, תוכנת מחשב חיה גולה שעדיין מתגוררת במטריקס, עוזרת לבני האדם המשוחררים עם ראיית הנולד שלה וחוכמתה.
 • בלינדה מקלורי - סוויץ' (מתג), אישה ששוחררה על ידי מורפיוס וחברת צוות ב"נבוכדנצר".
 • פול גודארד - הסוכן בראון, אחת משתי תוכנות חיות - "סוכן" של מטריקס שעובד עם הסוכן סמית' במטרה להשמיד את ציון ולעצור את בני האדם מלהימלט מהמערכת.
 • רוברט טיילור - הסוכן ג'ונס, התוכנה החיה - "סוכן" השנייה שעובדת עם הסוכן סמית'.
 • אדה ניקודמו - DuJour (נערת הארנב הלבן), התייחסות לארנב הלבן בהרפתקאות אליס בארץ הפלאות.

פרסים ומועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט זכה במספר רב של פרסים, ביניהם בארבעה פרסי אוסקר על העריכה הטובה ביותר, האפקטים הקוליים הטובים ביותר, האפקטים הוויזואליים הטובים ביותר והפסקול הטוב ביותר. בנוסף, זכה הסרט בשני פרסי סאטורן בקטגוריות הסרט הטוב ביותר והבימוי הטוב ביותר, וכן בשני פרסי בפטא על האפקטים המיוחדים והסאונד.

השפעות והתייחסויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט מביא מספר התייחסות והשפעות מסרטי קולנוע וספרות עכשוויים, כמו גם מיתות היסטוריות ופילוסופיה כדוגמת נצרות, ודנטה, סיקיזם, יהדות[1], בודהיזם, הינדואיזם, אקזיסטנציאליזם, ניהיליזם, סוליפסיזם ומשיחיות. תקציר העלילה דומה ליצירות ספרותיות כמשל המערה של אפלטון, שטוחלנדיה של אדווין אבוט, הסימולאקרה של ז'אן בודריאר ויצירת הסייברפאנק "נוירומנסר" של ויליאם גיבסון.

סרט האנימה "הרוח במעטפת" היה מקור השפעה עיקרי לסרט, ובין היתר סגנון כותרות הפתיחה של סרט האנימה מושרש במסך האותיות של תוכנת המטריקס.

הסרט כולו מבוסס על פילוסופיית המטפיזיות (מטפיזיקה) שאומרת שהעולם בו אנחנו חיים לאו דווקא אמיתי והחושים שלנו מטעים אותנו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ בסרט מופיעה המילה "ציון", אשר גרמה לאיסור הקרנת או צנזורה במספר מדינות מוסלמיות ובהן מצרים.[1]