מטר מטאורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מטר מטאורים

ניתן לראות מטאורים באקראי כמעט בכל לילה, מאזור חשוך מספיק ומרוחק ממקורות אור חזקים כמו מהערים. אך במועדים מסוימים בשנה צפויים להיראות מטאורים רבים במיוחד. תופעה זו מכונה מטר מטאורים.

מטרי מטאורים נגרמים על ידי מטאורואידים שנפלטו משביט. בכל פעם ששביט חולף בסמוך לשמש, הוא מותיר מאחוריו שובל של רסיסים, בדרך כלל קטנים מאוד (כגרגרי חול), הנושרים מ"זנב" השביט משום שהשפעתה של רוח השמש על חלקים קטנים אלה חזקה יותר מאשר כח המשיכה של השביט עצמו. אם מסלולו של השביט חוצה את מסלול כדור הארץ, כדור הארץ ישוב ויחלוף דרך ענן השרידים הזה באותה נקודה במסלולו בכל הקפה שלו סביב השמש - כלומר, באותם תאריכים בשנה. במועד זה ייראו מכדור הארץ מטאורים רבים יחסית.

הסיכוי לראות מטאורים רבים גדול יותר בחציו השני של הלילה, משום שאז הצופה רואה את ענן האבק "חזיתית". (פירוט נוסף בערך מטאור.)

במהלך מטר מטאורים, נראה כאילו כל המטאורים מגיעים מאותה נקודה ברקיע. נקודה זו מכונה נקודת ההקרנה (radiant) של המטר, אך למעשה המטאורים נעים כולם בקווים מקבילים לעבר כדור הארץ, ונקודת ההקרנה היא תוצאה של פרספקטיבה, בדומה לפסי רכבת ישרים ה"נפגשים" באופק לעיני צופה העומד עליהם.

מטרי המטאורים השונים מכונים על שם קבוצת הכוכבים בה נמצאת נקודת ההקרנה המדומה שלהם. כך, למשל, הפרסאידים של חודש אוגוסט מגיעים לכאורה מהקבוצה פרסאוס, ואילו הלאונידים מגיעים מקבוצת אריה.

מטרות מטאורים עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תאריכים תאריך השיא קבוצה קז"ש מרבי
קואדראנטידים 1 - 6 בינואר 3 בינואר רועה דובים 160
לירידים 16 - 25 באפריל 22 באפריל נבל 20
אטא אקוורידים 21 באפריל - 20 במאי 5 במאי דלי 60
דלתא אקוורידים דרומיים 12 ביולי - 19 באוגוסט 28 ביולי דלי 20
פרסאידים 23 ביולי - 22 באוגוסט 12 באוגוסט פרסאוס 120
אוריונידים 15 - 29 באוקטובר 21 באוקטובר אוריון 30
לאונידים 13 - 20 בנובמבר 17 בנובמבר אריה 20 (משתנה - יכול להגיע לקצב של כמה אלפים בשעה)
ג'מינידים 7 - 17 בדצמבר 13 בדצמבר תאומים 120
אורסידים 17 - 25 בדצמבר 22 בדצמבר הדובה הקטנה 10

מטרות מטאורים נוספים, קטנים, מחזוריים או היסטוריים: בוטידים, דרקונידים, אלפא מונוסטרוטידים, אנדרומדידים, אלפא אאוריגידים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]