לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אטיין דה לה בואסי"

נוספו 11 בתים ,  לפני 10 שנים
אי אפשר להתמנות ליועץ, אפשר להתמנות *כ*יועץ, או להתמנות *לתפקיד* יועץ
(הרחבה)
(אי אפשר להתמנות ליועץ, אפשר להתמנות *כ*יועץ, או להתמנות *לתפקיד* יועץ)
לה בואסי נולד בעיר [[סארלה]] במחוז [[דורדון (מחוז)|דורדון]] בחבל [[אקיטן]] שבדרום-מערב צרפת. כבן למשפחת משפטנים, הוא גדל בחברה [[בורגנות|בורגנית]], ואף למד משפטים ב[[אוניברסיטה]] של העיר [[אורליאן]]. הוא פיתח נטייה ל[[פילולוגיה]] של לשונות העת העתיקה ([[יוונית]] ו[[לטינית]]). תרגם לצרפתית את יצירותיהם של [[פלוטארכוס]] ושל [[ורגיליוס]], וכתב 29 [[סונטה|סונטות]] אהבה. אולם, כיצירתו החשובה נחשבת "מסה על עבדות מרצון".
 
בינואר [[1553]] התקבל לה בואסי כחבר המועצה המשפטית של [[בורדו]] (שם פגש ב[[מישל דה מונטן]], מחבר ספר "המסות"). ב-[[13 בדצמבר]] של אותה שנה נתמנה ליועץלתפקיד יועץ בחצרו של מלך צרפת. ב-[[1560]] הוסמך על ידי מישל ל'אופיטאל, ראש לשכת המלך, לנהל משא ומתן במטרה להביא להסכמה בין ה[[פרוטסטנטים]] לבין ה[[קתולים]] בצרפת.
 
בחיבורו "מסה על עבדות מרצון" תקף לה בואסי את ה[[מונרכיה אבסולוטית|מונרכיה האבסולוטית]] ואת העריצות. במסה זו טען שכוחם של עריצים נובע מהסכמתם של הנשלטים. לדעתו, הפתרון הוא לחדול מלשתף פעולה עם העריץ. המסה נכתבה תחת הרושם של דיכוי אכזרי של התקוממות בבורדו. ב-[[1539]] ניסה המלך [[פרנסואה הראשון]] לאחד את [[מס]] ה[[מלח בישול|מלח]] ברחבי צרפת. לשם כך הטיל מס מלח על אזור הגבול של צרפת עם [[ספרד]], שבו מס זה לא היה קיים. הדבר גרם להתקוממות ב-[[1548]], שדוכאה באכזריות על ידי [[אן דה מונמורנסי]], המפקד העליון של צבא צרפת.
9,542

עריכות