לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "שירות מבוסס מיקום"

לא... איכון הוא מציאת המיקום, לא השירותים
(לא... איכון הוא מציאת המיקום, לא השירותים)
'''שירות מבוסס מיקום''' (או ''' שירות איכון'''; ב[[אנגלית]]: '''Location-based service''') הוא יישום למכשירי תקשורת, המאתר מידע אודות מיקומו הגאוגרפי של המכשיר ומשתמש ביכולת זו על מנת לספק לו מידע. המערכת הוותיקה והבולטת שעושה שימוש בטכנולוגיה זו היא ה-[[GPS]], אך ישנן שיטות נוספות לאיתור מיקומם של מכשירים על ידי ה[[אנטנה|אנטנות]] הקרובות ביותר הנותנות שירות למכשיר.
 
שירותים מבוססי המיקום משמשים למטרות שונות, החל מהכוונה לאתרים בקרבת המשתמש ([[תחנת דלק]], [[כספומט]] וכו'), וכלה בניטור רכבים ומטענים על ידי תג [[RFID]]. בנוסף ישנם שירותים היוצרים התראות בעלי היבט מסחרי, כולל פרסום ממוקד והכוונה לאירועים מסחריים קרובים.
 
==דחיפה ומשיכה==
התראות מבוססות קרבה נחלקות לשתי קטגוריות - שירותי משיכה (Pull) ודחיפה (Push). שירותי משיכה מתבססים על בקשה ישירה מהמשתמש לקבלת תוכן, כמו בקשה לחפש שירות עסקי קרוב, או לקבל התראה לגבי המצאות שירות שכזה בקרבת מקום. שירותי דחיפה מכוונים תוכן אל המשתמש ללא בקשה ישירה או דרך בקשה עקיפה בלבד. אלו יכולים גם לשמש כשירות לציבור במקרים של יידוע על מפגע סביבתי או מזג אוויר מסוכן.
 
==סוגיות פרטיות==
עם ההתפתחות השימוש המסחרי בטכנולוגית איתור מיקום, לדוגמה השימוש בצמידי [[RFID]] לתיוג של אובייקטים ממשיים ב[[פייסבוק|פייסבוק]], עולות שאלות לגבי פרטיות המידע. כמו כן [[רשת חברתית|רשתות חברתיות]] המציעות תקשורת סביב מיקום משתמש מאחסנות מידע שהועבר מהמכשיר הנייד ליישום, ומידע זה נגיש לגמרי למפתחי ישומיםיישומים מבוססי מיקום.
בתי עסק המציעים צבירת נקודות לקופונים לפי תדירות הביקור בסניפים, מעלים חשש לגבי חליפין של מידע פרטי בהטבות מסחריות. מאמר מחקר שנערך מטעם רשת התקשורת האמריקאית [[AT&T]] מציין שמידע מסוים אודות מיקום משתמשים דלף לגופים מצד שלישי בכל הרשתות החברתיות שנחקרו, 20 במספר, כגון Facebook, Twitter, Myspace, וFlickr על אף נהלי הפרטיות שנהוגים ברשתות אלו.
 
משתמש אלמוני