לדלג לתוכן

היריון חוץ-רחמי – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
מ (r2.6.5) (בוט מוסיף: ar, bg, bs, ca, cs, de, es, eu, fa, fi, fr, hr, is, it, ja, lt, ms, nl, pl, pt, ru, sh, sl, sr, sv, ta, uk, wa, zh)
אין תקציר עריכה
'''הריון חוץ רחמי''' (באנגלית- Ectopic Pregnancy) או הריון אקטופי, מוגדר כהשרשה והתפתחות של [[הריון]] שלא בחלל גוף ה[[רחם (איבר)|רחם]]. זהו מצב פתולוגי אשר עלול להיות כרוך בתחלואה ואף בתמותה, ומהווומהווה את הוגרםהגורם העיקרי לתמותה אימהית בשליש הראשון להריון. ייתכן גם הריון "הטרוטופי"- הריון כפול, בו אחד מה[[עובר|עוברים]] מושרש בתוך חלל הרחם, והשני מושרש מחוץ לחלל הרחם. השכיחות להריון הטרוטופי עולה עם העלייה ב[[טיפולי פוריות]].
במרבית המקרים הריון חוץ רחמי מתרחש ב[[חצוצרה]], ושכיחותו הינה כ- 2% מכלל ההריונות. גורמי הסיכון יכולים להיות שונים- פתולוגיה בחצוצרה, הריון אקטופי קודם, [[מחלות מין]], [[דלקת של האגן]], ריבוי פרטנרים בקיום [[יחסי מין]] ועוד. התלונות של נשים עם הריון חוץ רחמי יהיו תלונות על כאב ממוקם בצד אחד, [[אמנוריאה]], ודימום וגינאלי. הבדיקה המשמשת באבחנה הינה בדיקת [[גונדוטרופין כוריוני אנושי|BHCG]] ו[[בדיקת אולטרה סאונד להיריון|אולטראסאונד]], וסיום ההריון הינו אפשרי על ידי ביצוע [[גרידה]], [[לפרוסקופיה]], או מתן טיפול תרופתי ([[מטוטרקסט]]).
 
משתמש אלמוני