לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "בנימין רבינוביץ' תאומים"

 
==קורותיו==
נולד ברוגולי לרב העיירה הרב יעקב רבינוביץ', שהיה בנו של הרב [[צבי יהודה רבינוביץ' תאומים]]. אמו, שרה מלכה, הייתה בתו של דוד-אביו הרב [[דובער רבינוביץ']]. למד ב[[ישיבת כנסת ישראל (סלובודקה)|ישיבת סלובודקה]] בקובנה, וכונה בישיבה '''"אלתר רוגולער'''" על שם עיירת מוצאו. בשנת [[1930]] עלה לארץ ישראל והתיישב בירושלים. היה מקורב לדודו הרב [[אברהם יצחק הכהן קוק]].
 
מאז [[שנות ה-30]] החל לעסוק בכתיבה ועריכה תורנית. בשנת [[תרצ"ט]] ([[1939]]) ערך, יחד עם [[יצחק רפאל|יצחק ורפל]] (לימים: רפאל) את המאסף "אמנה".
 
ב[[שנות ה-40]] יסד את '''"בית המדרש למשפט התורה'''", שאליו כינס תלמידי חכמים שעסקו בנושאי הלכה ומשפט על פי התורה. במשך שנים בית המדרש פעל מביתו. ב[[שנות ה-50]] ביקשו הרב הראשי [[יצחק אייזיק הלוי הרצוג]] להעביר את בית המדרש לבניין של [[מכון אריאל|מכון הרי פישל]], אולם דרש שבית המדרש יתקיים כמוסד עצמאי. במסגרת בית המדרש הוציא הרב רבינוביץ' תאומים את סדרת הספרים '''"חוקת המשפט'''" על הלכות מכירה והלכות ירושה ועזבון.
 
היה מראשוני העורכים של [[האנציקלופדיה התלמודית]], וערך ערכים רבים בתחומים שונים. כמו כן עסק בההדרת ספרי [[ראשונים]], והתמחה בספרי [[המאירי]]. הוציא לאור (יחד עם הרב [[שמעון סטרליץ]]) את הספר בית הבחירה למאירי על [[מסכת מועד קטן]], בתוספת הערות והגהות. בשנת [[תש"ה]] ([[1945]]) הוציא קובץ הלכתי על מצוות "[[הקהל]]". חיבר את "קונטרס הכנה", שסופח ל[[מסכת ביצה]] של סדרת [[הלכה ברורה ובירור הלכה]].
58,042

עריכות