הבדלים בין גרסאות בדף "הסנאט הרומי"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 14 בתים ,  לפני 9 שנים
מ
מ (הגהה)
מ (←‏היסטוריה: הגהה)
על פי המסורת, הסנאט נוסד על ידי [[רומולוס]], המייסד המיתולוגי של [[רומא]] ומלכה הראשון, כמועצה מייעצת של 100 ראשי משפחות [[פטריקים|פטריקיות]], שנקראו פאטרס ("אבות"), מקור השם במילה ה[[לטינית]] senex, שפירושה "אדם זקן", וממנה המילה Senatus - מועצת זקנים. מאוחר יותר, עם ייסוד הרפובליקה הרומית, [[לוקיוס יוניוס ברוטוס]] הגדיל את מספר הסנאטורים לשלוש מאות (לפי האגדה), שנקראו גם קונסקריפטי (אנשים מגויסים), שכן ברוטוס גייס אותם. לפיכך, חברי הסנאט כונו פאטרס קונסקריפטי. חלק מהמצורפים לסנאט היו [[פלבאים]] ובכך התאפשרה גם להם גישה למוסדות השלטון.
 
בתקופת הרפובליקה הסנאט היה הגוף החזק במדינה, הוא הקצה פרובינקיות ל[[מגיסטראט|מגיסטראטים]], ניהל את ענייני החוץ של המדינה, שלט על הכספים הציבוריים ונהנה מיוקרה רבה שאפשרה לו לפקח על [[אספות העם ברומא העתיקה|אספות העם]]. מצב זה נמשך עד ה[[טריבון הפלבס|טריבונאט]] של [[טיבריוס סמפרוניוס גרקכוס]] בשנת 133 לפנה"ס, גרקכוס היה הראשון שעירער על סמכותו המסורתית של הסנאט על ידי התעלמות ממנו ופנייה ישירה לאסיפות העם. מעשיו של גרקכוס יביאוהביאו לבסוף להתהוות שנישתי סיעות בפוליטיקה הרומית, ה[[פופולרים]] שהעדיפו לפעול דרך אספות העם ויריביהם ה[[אופטימאטים]] שהעדיפו את סמכותו המסורתית של הסנאט.
 
היריבות בין שתי הסיעות הביאה אסון על רומא וגרמה לפריצתם של [[מלחמת אזרחים|מלחמות אזרחים]] עקובות מדם. [[לוקיוס קורנליוס סולה]] ניסה לשקם את כוחו של הסנאט בזמן כהונתו כ[[דיקטטור (רומא העתיקה)|דיקטטור]] על ידי קיצוץ בסמכויות המגיסטראטים והגדלת מספר חברי הסנאט. לכאורה השינויים הגדילו את כוחו של הסנאט אולם בפועל התיקונים של סולה שרדו רק זמן קצר אחרי מותו והחברים החדשים שנכנסו בזמן שלטונו, חסרו את המסורת והיכולת הפוליטית לשלוט ביעילות כשם שקודמיהם שלטו בעבר,. יתרה מזאת, החוויה המעצבת של חייהם הייתה מלחמת האזרחים, חוויה שהם השתדלו לעשות הכל שלא תחזור על עצמה ולכן הם היו פגיעים לסחטנות של מצביאים כריזמטיים.
 
[[יוליוס קיסר]] שינה את אופי החברות בסנאט בתקופה שבה היה דיקטטור. הוא הגדיל את מספר החברים והושיב שם [[אזרח|אזרחים]] רומאים רבים ממוצא [[לטינים|לטיני]] ו[[איטליה|איטלקי]] (בניגוד לרומאי), יחד עם תומכים נאמנים שהוכיחו את יכולתם במלחמות האזרחים. הוא זילזל בסנאט והפך אותו לחותמת גומי להחלטות שלו ושל יועציו. חברי הסנאט המשיךהמשיכו לשחק תפקיד בפוליטיקה הרומאית, אך לעולם הסנאט לא הגיע הסנאט כגוף, לחשיבותולמעמדו העתיקהבעבר, למרות שחבריו עדיין היו האליטה של החברה הרומית. הסנאטורים נקראו vir clarissimus כלומר "נודעים לתהילה". מעמד הסנאטורים המשיך להדרדר באימפריה המאוחרת היות שלא מונו עוד לפיקודים צבאיים והמרכז השלטוני עצמו עבר מן העיר רומא. אף על פי כן, הסנאט שרד עד סופה של [[הקיסרות הרומית המערבית|האימפריה המערבית]] ואף מעבר לכך למרות שהוא כבר הפך ללאלזהה יותרבחשיבותו מהמועצהלהמועצה העירונית של העיר רומא.
 
בו בזמן נוסד [[הסנאט הביזנטיני|סנאט נפרד]] על ידי [[קונסטנטינוס]] ב[[קונסטנטינופול]], ששרד – בשםבשמו, אם לא בחשיבותבחשיבותו - למשך מאות שנים.
 
==סמכות==

תפריט ניווט