הבדלים בין גרסאות בדף "פאשא"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 37 בתים ,  לפני 8 שנים
מ
עריכה, הגהה, קישורים פנימיים
מ (עריכה, הגהה, קישורים פנימיים)
'''פאשה''' ([[טורקית]] Paşa, [[עות'מאנית]] ו[[פרסית]] پاشا) או '''באשה''' ( [[ערבית]] باشا) הוא תואר כבוד טורקי. התואר היה מקובל ב[[האימפריה העות'מאנית|אימפריה העות'מאנית]] ובעולם ה[[מוסלמי]] כתואר כבוד אזרחי וצבאיו[[צבא]]י. פאשה הוא הגבוה בין ארבעת התארים העות'מאניים לגבריםל[[גבר]]ים. אחריו נמצאים: [[ביי]], [[אעאאע'א]] ו[[אפנדי]].
 
כיום משמשת המילה במצרים, ובמידה פחותה בארצות [[הסהר הפורה]] דוברות הערבית באשה לציון "אדון".
 
כיום משמשת המילה במצרים"באשה" ב[[מצרים]], ובמידה פחותה בארצות [[הסהר הפורה]] דוברות הערבית באשהה[[ערבית]], לציון "אדון".
 
==אטימולוגיה==
 
במקורות עבריים ישנים כונה הפאשה פעמים רבות בכינוי [[פחה]], שמו של מושל המחוז באימפריה הפרסית לפי ספרי [[ספר עזרא|עזרא]] ו[[ספר נחמיה|נחמיה]]. כינוי שמקורו בשפה הארמית. ככל הנראה הסיבה לכך הוא הדמיון בין השמות והתפקיד. כיום ההקבלה הזו לא מקובלת.
 
 
 
==נושאי התואר באימפריה העות'מאנית==
*[[פריק]] - סגן מפקד הצי
*[[ליבה]] - גנראל או אדמירל ראשי
*[[קיזלר אעאאע'א]] - הסריס השחור האחראי על נשות הארמון למרות היותו פורמאלית בעל תואר אעאאע'א.
*מפקד יחידת [[בלטאג'י]] של נושאי הרמחים
*[[שיהולאסלאם]] (שיח' האסלאם) נושא התואר הבכיר ביותר בהרארכיה הדתית באימפריה.
מושלי מחוזות באימפריה כונו פאשה (או באשה בחבלים דוברי הערבית). שטח שלטונם כונה [[פאשליק]]. מושלים עלשל מחוז [[ווילאייט]] או [[איילט]] נושאי התארים [[ביילרביי]] (מושל בכיר - "[[ביי]] של הביים" מילוליתבתרגום מילולי) או [[ואלי (תואר שלטוני)|ואלי]] (מושל רגיל) כונו בתואר זה. במילים אחרות, כל יחידה מנהלית הייתה פאשליק.
 
התואר הוענק גם לזרים שהעניקו שירותים לאימפריה העות'מאנית ולמצרים כמו [[הובארט פאשה]] וגורדון פאשה ([[צ'ארלס גורדון]]). בני הפאשות כונו בכינוי [[פאשהזאדה]].

תפריט ניווט