לדלג לתוכן

מסה: הבדלי גרסאות

נוספו 7 בתים ,  לפני 10 שנים
מ (r2.7.2) (בוט מוסיף: pa:ਦਰਵਿਅਮਾਨ)
טעות טרמינולוגית נפוצה היא חוסר הבדלה בין מסה למשקל. טעות זו נובעת מכך שלצרכים יום-יומיים, מסה ומשקל פרופורציונים זה לזה, ובהרבה מקרים (כגון בחישובי עומס) הנתון הרלוונטי הוא המשקל דווקא, כמו כן, נובעת טעות זו מהבלבול ההיסטורי שרווח בין יחידת "[[קילוגרם]] כוח" ליחידת ה"קילוגרם מסה". על אף הבלבול, חשוב להבחין בין מסה למשקל.
 
בעוד מסתו של גוף היא תכונה קבועה, המשקל אינו כך. משקלו של גוף על פני [[כדור הארץ]] הוא הכוח שבו נמשך הגוף אל כדור הארץ. באופן דומה, משקלו של גוף על [[הירח]] הוא הכוח בו הם נמשך אל הירח, והוא שונה מהכוח בו הוא נמשך לכדור הארץ. משקלו של אדם בכדור הארץ יכול להיות 1200 [[ניוטון (מידה)|ניוטון]] ובירח הוא יעמוד על כ-200 ניוטון —כשישית ממנו. לעומת זאת, אם מסתו של אותו אדם היא 80 [[קילוגרם]], המסה תישאר 80 קילוגרם גם בירח או בכל כוכבגרם-שמים אחר. כל עוד לא גרענו או הוספנו חומר לגוף, מסתו לא תשתנה; משקלו של גוף ישתנה בתלות למערכת בה נמדד.
 
את המשקל מודדים בעזרת [[מאזני קפיץ]] או [[דינמומטר]] - מכשיר שהוא בעיקרו [[קפיץ]] הנמתח באופן יחסי לכוח המופעל עליו. לעומת זאת, את המסה מודדים באמצעות [[מאזניים]] - מכשיר המשמש להשוואה בין מסתו של גוף למסה ידועה מראש (כאשר שתי המסות נמצאות באותו שדה כבידה).
משתמש אלמוני