הבדלים בין גרסאות בדף "פול טובייה"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 9 בתים ,  לפני 8 שנים
מ
אין תקציר עריכה
מ
מ
'''פול טובייה''' ([[צרפתית]]: Paul Touvier;{{כ}} [[3 באפריל]] [[1915]] – [[17 ביולי]] [[1996]]), [[משתף פעולה]] [[צרפתי]] שהורשע ב[[פשע נגד האנושות|פשעים נגד האנושות]].
 
== חייו ==
פול טובייה נולד למשפחה [[נצרות קתולית|קתולית]] בשנת 1915. בימי [[צרפת של וישי]], בהיותו בשנות העשרים לחייו, הצטרף למיליציהל[[מיליציה]] הצרפתית הפרו-נאצית. טובייה נתמנה לראש המודיעין של המיליציה באזור העיר [[ליון]] ופעל בכפיפות ל[[קלאוס ברבי]] ראש ה[[גסטפו]] בליון, שכונה בשם "הקצב מליון" ואשר נשפט בשנת [[1987]] למאסר עולם.
 
טובייה השתתף בפעולות המיליציה נגד אנשי [[תנועת ההתנגדות הצרפתית]] ("הרזיסטנס") ונטל חלק בפעולות המיליציה בריכוז יהודי [[צרפת]] ושילוחם להשמדה. טובייה אף הוציא להורג במו ידיו, בשנת [[1944]], בעיירה ליד ליון, שבעה יהודים כמעשה נקם על רצח שר התעמולה של וישי על ידי אנשי הרזיסטנס ב[[פריז]]. טובייה זכה לכינוי "ברבי הצרפתי".
טובייה נעצר בשנת [[1947]] אך הצליח להימלט. בשנת [[1966]], כאשר חלפה תקופת [[התיישנות]] בת עשרים שנה ולא ניתן היה יותר לבצע את גזר הדין נגדו, חדל טובייה מלהסתתר והגיש בקשה ל[[חנינה]]. הנשיא [[ז'ורז' פומפידו]] נעתר לבקשה ובשנת [[1971]] חנן את טובייה, דבר שאיפשר לטובייה לחזור לליון ולהחזיק ברכושו ובנכסיו. הדבר עורר תרעומת בצרפת ונטען כי נכסיו של טובייה הם נכסים שהוחרמו מיהודים שנשלחו להשמדה.
 
הזעם בציבור עורר מחדש את המערכת המשפטית ובשנת [[1973]] הועמד טובייה לדין על ביצוע [[פשעים נגד האנושות]]. בין יתר האישומים נכלל גם האישום בדבר רציחתם של שבעת היהודים בשנת 1944. טובייה נמלט שוב ונתפס רק בשנת [[1989]] כשהוא מסתתר במנזר קתולי בעיר [[ניס]].
 
"איני מתחרט על דבר" הצהיר טובייה בעת מעצרו. העובדה שמצא מחסה בחסות [[הכנסייה הקתולית]] הדגישה שוב את הקשר שנתקיים בימי [[צרפת של וישי]] בין הכנסייה הקתולית לבין שלטונות וישי.

תפריט ניווט