לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "חמילקרת ברקה"

מ
אין תקציר עריכה
מ
 
==שמו==
שמו הפרטי של חמילקרת (לעתים מתורגם לעברית כ"עמלקרת") הוא [[הלחם]] הנפוץ בשפות השמיות של המילים "עבד" (משרת) ו"[[מלקרת"]] - האל של העיר [[צור]], שייסדה את קרתגו, והפטרוןו[[פטרון (מגן)|הפטרון האלוהי]] של ההתפשטות [[פיניקים|הפיניקית]] מערבה.
 
סרז' לנסל (Lancel) מציין שני [[שורש (שפות שמיות)|שורשים]] אפשריים לשם Barca: האחד, מהשורש ה[[שפות שמיות|שמי]] "ב-ר-כ", ממנו נגזרה, למשל, המילה ה[[עברית]] "[[ברכה]]"; השני הוא [[ברק]]. מוסיף לנסל ומעריך כי הראשון, "המבורך" אינו כינוי אשר עולה בקנה אחד עם כשלונו של חמילקרת, ואילו השני מתאים לסגנון הלחימה שלו בסיציליה, כמו גם מקביל לשם המשפחה היווני Keraunos, שמשמעו "ברק" גם כן, ואכן נמצאו מפקדים בקרב צבאו של [[אלכסנדר הגדול|אלכסנדר]] עם שם זה. אליבא דלנסל לא ניתן להכריע בשאלה האם השם Barca הוא כינוי שהודבק לחמילקרת הודות למעלותיו (cognomen ex virtute) או שם מוקדם יותר שהועבר אליו מאבותיו<ref>Lancel p 6</ref>.
 
==כיבוש ספרד==
לאחר המלחמה הפונית הראשונה הייתה קרתגו במצב קשה - היא איבדה את סיציליה וסרדיניה, סכומים גדולים של כסף, מספר גדול של חילים ואוניות מלחמה והחשוב ביותר- את השליטה המוחלטת על הים התיכון. לאחר מכן [[מרד השכירים הקרתגים]] התיש אותה עד כלות, כאשר תמיד מרחפת באוויר סכנת מלחמה נוספת עם רומא. בזמן קשה שכזה, הוחלט למנות את גיבור המלחמה הפונית ולאחר מכן מרד השכירים חמילקרת ברקה- לשליט יחיד על כל הצבא הקרתגי. חמילקרת ידע שאין באפשרות המדינה להוציא מספיק כספים על הצבא, ובשביל לפרנס את צבאו החליט חמילקרת על דעת עצמו לפלוש ל[[היספאניההיספניה]] (היום [[ספרד]]) בראש צבא. עוד סיבה לכיבוש היספאניההיספניה היא שמשם יכול היה לצאת מסע מלחמה עתידי לאיטליה, מה שלבסוף עשה בנו [[חניבעל]]. ההשתלטות על היספאניההיספניה וכיבוש [[מכרה|מכרות]] הכסף שבה אכן פרנסו את הצבא בכבוד ואף עזרו למולדת להשתקם מהמלחמה הפונית הראשונה.
 
== לקריאה נוספת ==