לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "פקטורי גדילה דמויי אינסולין"

מ
ויקיזציה
מ (קישור לאנגלית)
מ (ויקיזציה)
IGFs=Insulin like Growth Factor, או '''פקטורים מעוררי צמיחה''' .מכונים גם סומטומדינים . להם מיוחסת עיקר ההשפעה על הגדילה. מיוצרים ומופרשים בעיקר מהכבדמה[[כבד]] למחזורל[[מחזור הדם]]. '''תפקידם''' העיקרי לעודד צמיחת סחוסים.כמו כן, הם פעילים בגדילת [[שריר|שרירי]] השלדה[[שלד]] והלבוה[[לב]], התפתחות הראותה[[ראות]], גדילה והתחדשות של [[מערכת העיכול]], גדילת הכבד והכליותוה[[כליות]], גדילת המוחה[[מוח]] ,התחדשות [[בלוטות הלימפה]], תחזוקת והתחדשות [[כלי הדם]], התעבות העורה[[עור]] ורקמותו[[רקמות חיבור|רקמות החיבור]]. יש להם תפקיד בהתמיינות [[כדוריות דם|כדוריות הדם]].
== IGFs=Insulin like Growth Factor ==
 
בחינת '''מבנם''' הראה שהתפתחו מפרומ[[פרו אינסולין]] (פרקרסור בלתי פעיל של אינסולין שמפריש הלבלב ).ישנם שני IGF:
'''פקטורים מעוררי צמיחה''' .מכונים גם סומטומדינים . להם מיוחסת עיקר ההשפעה על הגדילה.מיוצרים ומופרשים בעיקר מהכבד למחזור הדם. '''תפקידם''' העיקרי לעודד צמיחת סחוסים.כמו כן, הם פעילים בגדילת שרירי השלד והלב, התפתחות הראות, גדילה והתחדשות של מערכת העיכול, גדילת הכבד והכליות, גדילת המוח ,התחדשות בלוטות הלימפה,תחזוקת והתחדשות כלי הדם, התעבות העור ורקמות החיבור.יש להם תפקיד בהתמיינות כדוריות הדם.
* IGF1
* IGF2
 
רמת הIGF בדם עולה בתלילות ומגיעה לשיא בשנות העשרה המאוחרות, ואח"כ יורדת בהתמדה עד לעשור החמישי.
בחינת '''מבנם''' הראה שהתפתחו מפרו אינסולין (פרקרסור בלתי פעיל של אינסולין שמפריש הלבלב ).ישנם שני IGF:
 
'''הIGF נישאים בדם על גבי [[חלבונים קושרים''']] '''ספציפיים''' שמכונים IGF binding protein ,והם מווסתים את קשירת הפקטורים לרצפטוריםל[[רצפטורים]].
IGF1
IGF2
 
הרצפטור ל IGF נמצא ברוב רקמות הגוף.זהו [[פוליפפטיד]] בן 1337 חומצות אמינו.דומה, הדומה מאוד לרצפטורים של האינסולין.החלבונים הקושרים מווסתים את ביטוי הIGF. ברמה נמוכה, IGF קשור לחלבוןל[[חלבון]] במקום לרצפטור. ברמה גבוהה מספיק חלק מהIGF נקשר לרצפטור.
רמת הIGF בדם עולה בתלילות ומגיעה לשיא בשנות העשרה המאוחרות, ואח"כ יורדת בהתמדה עד לעשור החמישי.
 
'''הIGF נישאים בדם על גבי חלבונים קושרים''' '''ספציפיים''' שמכונים IGF binding protein ,והם מווסתים את קשירת הפקטורים לרצפטורים.
הרצפטור ל IGF נמצא ברוב רקמות הגוף.זהו פוליפפטיד בן 1337 חומצות אמינו.דומה מאוד לרצפטורים של האינסולין.החלבונים הקושרים מווסתים את ביטוי הIGF. ברמה נמוכה, IGF קשור לחלבון במקום לרצפטור. ברמה גבוהה מספיק חלק מהIGF נקשר לרצפטור.
רמת הIGF בדם גבוהה מאשר האינסולין אך רובה לא פעילה בגלל הקשירה לנשא .קשירה זו מאריכה את חיי הIGF.
[[category:ביולוגיה]]
[[en:Insulin-like growth factor]]