לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "משרד הפנים (רוסיה)"

מ (r2.7.1) (בוט משנה: fr:MVD (URSS))
=== מכון המחקר המדעי של משרד הפנים הרוסי ===
'''המכון הכל-רוסי למחקר מדעי של משרד הפנים הרוסי''' ('''Всероссийский научно-исследовательский институт МВД России''') הוא מכון מחקר פדרלי העוסק בפיתוח שיטות פעולה ומחקר עבור המשטרה לצורך ייעול פעולות המשטרה. זהו [[מו"פ|מרכז המחקר והפיתוח]] של [[משטרת הפדרציה הרוסית|המשטרה ברוסיה]].
 
==היסטוריה==
{{הפניה לערך מורחב|חיל הז'נדרמים המיוחד של רוסיה}}
{{הפניה לערך מורחב|משרד המשטרה של האימפריה הרוסית}}
===משרד הפנים של האימפריה הרוסית===
המשרד הוקם על ידי ה[[צאר]] [[אלכסנדר הראשון קיסר רוסיה|אלכסנדר הראשון]] במרס [[1802]] והפך למשרד החשוב ביותר באימפריה הרוסית, האחראי בין היתר על תקשורת הדואר (והצנזורה על הדואר/פיקוח על התקשורת בין התושבים), על הכמורה, רכוש המדינה, בתי הכלא והמעצר, וכן ה[[משטרה]] וכוחות אחרים לביטחון פנים (כמו ה[[אוכרנה]] ו[[המחלקה השלישית בלשכת הוד מעלת הקיסר]]). המשטרה הרוסית ב[[המאה ה-19|מאה ה-19]] הייתה מורכבת מבעלי רמה נמוכה, לעתים קרובות [[בערות|לא יודעי קרוא וכתוב]], אשר שימשו מנגנון יעיל לדיכוי בשל חוסר הכרותם עם החוק כהלכתו וצייתנותם לפקודות כפי שניתנו להם. בסוף תקופת שלטונו של הצאר [[אלכסנדר השני קיסר רוסיה|אלכסנדר השני]], הוקם גוף של "שוטרי כפר", שבסמכותם היה לעצור כל חשוד באופן מיידי, וכונו "אימת הכפר". בערים, היה בכל בניין דירות שוער (דְ‏בוֹ‏רְניק) אשר היה למעשה בלש חשאי שתפקידו לדווח על כל פעילות חשודה או חתרנית בבניין.
===משרד הפנים של ברית המועצות===
אחרי [[מהפכת אוקטובר]] פורקה המשטרה הצארית לטובת המנגנונים המהפכניים. ב-[[1946]], עם הפיכת "הוועדות העממיות" למשרדי ממשלה, הפך גם שירות ביטחון הפנים, ה-[[נ.ק.ו.ד.]], למשרד ה-МВД. בתהפוכות יחסי הכוחות הפנימיים בברית המועצות, פורק ה-אמ.וה.דה ב-[[1960]] והוקם מחדש ב-[[1968]].
===משרד הפנים של הפדרציה הרוסית===
אחרי [[נפילת ברית המועצות]], הפך האם.וה.דה למשרד הפנים של הפדרציה הרוסית, והוא שולט על מספר כוחות לביטחון פנים. נטען כי המשרד היה מעורב ברציחתה של העיתונאית הביקורתית [[אנה פוליטקובסקיה]].
 
בכל מקרה, משטרת רוסיה, צברה לעצמה מוניטין בקרב אזרחי המדינה כארגון אכיפת חוק מושחת. מה גם שהמשטרה הרוסית פעלה על פי חוק מאפריל [[1991]], חוק שלא הסדיר את פעילותה המודרנית מאחר שהסתמכה בעצם על החוק הסובייטי. באוגוסט [[2010]] העלה הנשיא [[דמיטרי מדבדב]] את הרעיון לחוקק חוק חדש אודות המשטרה הרוסית, חוק שיגדיר מחדש את מטרות המשטרה. המשטרה הסובייטית הוקמה בנובמבר [[1918]] תחת השם "מיליציה", והייתה יורשת מחלקת המשטרה של משרד הפנים הקיסרי. מדבדב ביקש לשנות את שמה של המשטרה ולהשיב לה את שמה הקיסרי, זאת כחלק ממאבקו בשחיתות.
 
==שרי הפנים לדורותיהם==
15,740

עריכות