לדלג לתוכן

דוד פרנקפורטר – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
(תמונה-גן דוד פרנקפורטר ברמת גן)
אין תקציר עריכה
'''דוד פרנקפורטר''' ([[9 ביולי]] [[1909]] - [[19 ביולי]] [[1982]]), [[יהודי]] שהתנקש בחייו של מייסד סניף התנועה ה[[נאצי]]ת ב[[שווייץ]].
 
דוד פרנקפורטר נולד בשנת 1909 בעיר דָרוּבָר במערבב[[קרואטיה]] של היום, אז בתחומי [[סלובניההאימפריה האוסטרו-הונגרית]] למשפחת רבנים. הוא היה סטודנט ל[[רפואה]] ב[[גרמניה]] וברח מ[[פרנקפורט]] ל[[ברן]], לאחר שמקומו במעבדה סומן ב[[מגן דוד]] והוא הרגיש שהטבעת מתהדקת סביב צווארו. ב-[[4 בפברואר]] [[1936]] התנקש ביריות אקדח בחייו של [[וילהלם גוסטלוף]], מייסד התנועה הנאצית בשווייץ, בעיר הקיט [[דאבוס]] שב[[שווייץ]]. גוסטלוף, אזרח שווייצרי, שמונה לתפקיד המנהיג האזורי - "גאולייטר", לאחר שהשביע למעלה מ-5,000 אזרחים שווייצריים ל[[הרייך השלישי|רייך השלישי]], עשה נפשות לרעיון שעל שווייץ לחבור ל[[גרמניה]] והיה אחראי להפיכת דאבוס למרכז הנאציזם בשווייץ.
 
לאחר הרצח הסגיר פרנקפורטר את עצמו לידי ההמשטרה המקומית. משפטו נפתח בדצמבר [[1936]], בציבור ובקרב היהודים הדעות על מעשיהו היו חלוקות. חלק מהציבור אהד אותו בשל העובדה שגוסטלוף היה נטע זר וגורם חתרני. רבים, ביניהם גם אביו של דוד, שללו את הרצח כסותר ערכים יהודיים בסיסיים. שלטונות שווייץ, שהיו תחת צל הטרור של הנאצים שנשפו בעורפם, שפטוהו בחומרה וניסו להציג את מעשהו כמעשה פלילי גרידא ללא ההקשר הנאצי. התובע ד"ר פרידריך בריגר הסתייע אף בעורך הדין הנאצי גרים (Grimm) - מאנשיו של שר התעמולה הנאצי [[גבלס]] - שייצג את אשתו של גוסטלוף. סנגורו של פרנקפורטר היה ד"ר קורטי (Curti) שהסתייע בעו"ד יהודי צעיר בשם ד"ר פייט וילר. בסיום המשפט שפטוהו לשמונה עשרה שנות מאסר, שלילת זכויות אזרח ולגירוש תמידי משווייץ לאחר ריצוי עונשו.
156,195

עריכות