לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "Taxman"

נוספו 807 בתים ,  לפני 9 שנים
עריכה והרחבה קלה
מ (ויקיזציה)
(עריכה והרחבה קלה)
'''Taxman''' (ב[[עברית]]: "'''איש המס'''") הוא שיר של להקת [[הביטלס]] שכתב [[ג'ורג' הריסון]], והוא השיר הפותח את אלבומם השביעי "[[Revolver]]"{{כ}} ([[1966]]). האלבום סימן פריצה משמעותית ראשונה של הריסון כ[[מלחין]], כאשר בפעם הראשונה זכה לשלב שלושה שירים פרי עטו באלבום של הלהקה. שני השירים הנוספים שתרם לאלבום הם "I Want to Tell You" ו-"Love You To".
Taxman (איש המס) הוא שיר שנכתב ע"י [[ג'ורג' הריסון]], ובוצע ע"י [[הביטלס]] והוא פותח את האלבום "[[Revolver]]"{{כ}} ([[1966]]).
 
== מילות השיר ==
האלבוםמילות סימןהשיר פריצהTaxman משמעותיתמתייחסות ראשונהלשיעור שלהמס ג'ורג'הגבוה הריסוןבבריטניה. כ[[מלחין]],חברי כאשרהביטלס בפעםהגיעו הראשונהמעיר זכההפועלים לשלב[[ליברפול]] שלושהממעמד שיריםכלכלי פרינמוך; עטוכשהחלו באלבוםלהרוויח של הלהקה. מילות השיר מתייחסותכסף לעובדהרב שהכנסותגילו הלהקהשהכנסותיהם מוסוממוסות בשיעור של 95 אחוזים: "אם חמישה אחוז נראה לך עלוב ודל – תגיד תודה שאני משאיר לך משהו בכלל" ("Should five percent appear too small / Be thankful I don't take it all"). השיר מכיל אזכורים ישירים לראשי ממשלה ממפלגת השמרנים ("ha ha Mr. Heath" – אדוארד הית') והלייבור ("ha ha Mr. Wilson" – הרולד וילסון). סולו ה[[גיטרה]] בשיר, המושמע גם בסופו, מנוגן דווקא על ידי [[פול מקרטני]]. שני השירים הנוספים שתרם הריסון לאלבום הם "I Want to Tell You" ו-"Love You To". בשיר יש "הוכחה" ל[[תאוריית הקשר על מותו של פול מקרטני]] במילים: "עצתי לאלו שמתו, הצהירו על המטבעות שעל עיניכם" ("Now my advice for those who die / Declare the pennies on your eyes").
 
== הקלטת השיר ==
אף על פי שהריסון ניגן [[גיטרה]] מובילה בהלהקה, סולו הגיטרה בשיר, המושמע גם בסופו, נוגן דווקא על ידי [[פול מקרטני]]. ב-[[1987]] אמר הריסון: "הייתי שבע רצון שפול ניגן את הסולו בשיר. אפשר לשמוע שהוא שילב בו קצת סגנון הודי במיוחד בשבילי". מבקר המוזיקה הבריטי איאן מקדונלד (Ian MacDonald) שיבח את תרומתו של מקרטני לשיר ואמר שסולו הגיטרה היה "יוצא מן הכלל" ותפקיד ה[[גיטרה בס|בס]] היה "מצוין".
 
[[קטגוריה:שירי הביטלס]]