לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "משפטי הציונים ברומניה"

זוטות
מ (שוחזר מעריכות של 109.100.174.136 (שיחה) לעריכה האחרונה של אריה ענבר)
(זוטות)
בשנות החמישים של [[המאה ה-20]], ב[[רומניה]], נשפטו כמה מאות [[יהודים]], מנהיגים ופעילים של התנועות הציוניות הרומניות ונידונו לעונשים כבדים. היהודים הואשמו בריגול למען האינטרסים של האימפריאליזם האנגלו-אמריקאי. משפטים אלה היו חלק משורת המשפטיםמשפטים המבוימיםמבוימים נגד יהודים שנערכו באותה תקופה בגוש הקומוניסטי.
 
== הרקע ברומניה ==
[[יהדות רומניה]] קיבלה בסבר פנים יפות את הופעת הציונות והייתה חלוצה, הן בארגון כנסים ציוניים, (ראוכדוגמת [[קונגרס פוקשאן]]), והן בארגון [[עליהעלייה]] ל[[ארץ ישראל]] (ראו [[הועדהוועד המרכזי ליישוב ארץ ישראל וסוריה]]). היו ב[[רומניה]] היו ארגוניםתנועות ותנועותוארגונים ציוניים רבים שגם פרסמו עיתונות ענפה (ראה [[העיתונות הציונית ברומניה|עיתונות ציונית רומנית]]) ענפה. הארגונים הציוניים המשיכו לפעול גם במהלך [[שואת יהודי רומניה]], לעתים באופן חוקי ולעתים במחתרת. הם ארגנו עליהעלייה לארץ ישראל במהלך [[מלחמת העולם השנייה]], פעלו כדי להציל ולסייע ליהודי רומניה הנרדפים וליהודי הארצות השכנות שברחו לרומניה, וגם קלטו את [[צנחני היישוב]] שהגיעו מארץ ישראל.
 
לאחר ה[[מלחמה]] פעלו הארגונים הציוניים פעלו בצורה אינטנסיבית בארגון אוניות מעפילים שהובילו רבים מיהודי רומניה וגם יהודים אירופאים אחרים שעברו דרך רומניה. הפעילות הציונית נמשכה גם לאחר שהשלטון ברומניה עבר לידי ה[[קומוניזם|קומוניסטים]], וכדי לאפשר זאת נשלח מ[[ישראל]] לרומניה אחיה של [[אנה פאוקר]], שרת החוץ של רומניה באותה תקופה, כדי לדבר אל ליבה.
 
== הרקע בעולם הקומוניסטי ==
 
ב-[[20 בנובמבר]] [[1952]], נפתחו ב[[פראג]], נפתחו מה שכונה כ[[משפטי פראג]], משפטמשפטים בושבהם הועמדו לדין 14 נאשמים מהצמרת הקומוניסטית של [[צ'כוסלובקיה]], 11 מתוכם היו [[יהודים]].
 
ב-[[13 בינואר]] [[1953]] פורסמה הודעה ב[[מוסקבה]] על העמדתם לדין של 9 רופאים יהודים ([[משפט הרופאים]]) החשודיםשנחשדו בניסיון להרעיל את [[סטלין]].
 
במהלך השנים 1949 - 1954 נוהלו נגד הציונים הרומנים 20 משפטים בבתי דין צבאיים ועוד משפט אחד בשנת 1959.