לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "פורלן"

הוסר בית אחד ,  לפני 8 שנים
מ
מ (r2.7.1) (בוט מוסיף: pms:Lenga furlan-a)
בטרם בוא ה[[רומאים]] לפריולי ב[[המאה ה-2 לפנה"ס|מאה ה-2 לפנה"ס]], היה האזור מיושב ב[[קרנים]], בני עם [[קלטים|קלטי]] אשר דיבר שפה קלטית. מעט מאוד מילים ממקור קלטי השתמרו בפורלן אולם השפעה קלטית ניכרת בשמות מקומות. החוקרים מאמינים כי הפורלן החלה להתגבש בשנת 1000 לערך, והמסמכים המוקדמים ביותר בפורלן הם מ[[המאה ה-11]] בעוד שהשירה המוקדמת ביותר היא מראשית [[המאה ה-14]]. מעוזה של השפה היה ב[[צ'יווידלה]] (איטלקית Cividale del Friuli; פורלן Cividât) אך כמעט שלא נעשה בה שימוש רשמי, שכן זה נעשה תחילה ב[[לטינית]], אחר כך ב[[ונטית (שפה רומאנית)|ונטית]] ולבסוף באיטלקית.
 
קרבתה של פורלן אל שכנותיה - ה[[רומאנש]] והלאדין (לאדין Ladin) שאינה קשורה בשום דרך ל[[לאדינו]], שפת [[יהדות ספרד (חצי האי האיברי)|יהודי ספרד]] - הועלתה לראשונה ב-[[1871]] על ידי הבלשן [[גרציאדו איסאיה אסקולי]] (Graziadio Isaia Ascoli). אסקולי שכינה את התאוריה שלו בשם "השאלה הלדינית" (La questione ladina), טען כי שלוש השפות שייכות ל[[משפחת שפות]] אחת שדוברה בעבר מ[[שווייץ]] בצפון ועד לחופי [[הים האדריאטי]] ו[[איסטריה]] בדרום. רוב החוקרים מסכימים שפורלן, רומאנש ולאדין הן שפות נפרדות. מסיבות היסטוריות הושפעה פורלן על ידי ה[[גרמנית]] פחות מאשר שתי השפות האחרות, ויכול שזו גם הסיבה לכך שתפוצתה של פורלופורלן עולה פי כמה על זו של רומאנש ולאדין, המדוברות כל אחת בפי כמה עשרות אלפי דוברים.
 
עם תחילת [[המאה ה-20]] זכתה השפה לתחיה הנמשכת גם בהווה, וב-[[1919]] נוסדה ב[[גוריציה]] החברה הפילולוגית לשפת פורלן (Societât filologjiche furlane) הפעילה בקידומה של השפה עד היום. תרומה מיוחדת להתפתחותה המודרנית של פורלן מצויה בעבודתיו של [[פייר פאולו פאזוליני]] (1922-1975), אשר הקים ב-[[1945]] את האקדמיה לשפת פורלן (Academiuta di lenga furlana). ב-[[1996]] קבע חוק אזורי סטנדרט אחיד לכתיבת השפה המבוסס על הניב המרכזי של השפה, וב-[[1999]] הוכרה פורלן כשפה רשמית באיטליה. בכ-40% מהיישובים בנפת אודינה מוצב שילוט בפורלן לצד איטלקית, וכל יישוב בפריולי שומר על שם פורלני לצד שמו האיטלקי.
 
== תפוצה גאוגרפית ==