לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "שפה רשמית"

נוספו 35 בתים ,  לפני 9 שנים
ביטול גרסה 12148306 של 134.191.232.70 (שיחה) תביא מקור
(אנגלית נקבעה כשפה רשמית של ארה"ב)
(ביטול גרסה 12148306 של 134.191.232.70 (שיחה) תביא מקור)
למחצית ממדינות העולם יש שפה רשמית. לחלק מהמדינות יש רק שפה רשמית אחת, כמו למשל [[אלבניה]], [[צרפת]] (על אף שבצרפת יש שפות מקומיות נוספות) או [[גרמניה]]. למדינות אחרות ישנה יותר משפה רשמית אחת, לעתים גם יותר משתיים: ל[[בלגיה]], [[קנדה]], [[פינלנד]], [[אפגניסטן]], [[פרגוואי]], [[בוליביה]], [[שווייץ]], [[הודו]], [[דרום אפריקה]] ו[[ישראל]] יש יותר משפה רשמית אחת.
 
במדינות מסוימות, כמו [[איטליה]] ו[[ספרד]], ישנה שפה רשמית אחת, ושפות רשמיות שותפות במחוזות מסוימים בלבד. במדינות מסוימות, כמו [[ארצות הברית]], אין שפה רשמית, אולם באזורים מסוימים דווקא יש. לבסוף, ישנן גם מדינות, כמו [[אוסטרליה]], [[שבדיה]] ועוד שלהן אין שפה רשמית בכלל.
 
כתוצאה מ[[קולוניאליזם]] או [[נאוקולוניאליזם]], במדינות רבות ב[[אפריקה]] וכן ב[[פיליפינים]] ובמדינות אחרות נקבעו השפות של ה[[שלטון]] הקולוניאלי לשעבר כשפות רשמיות. זאת, על אף ש[[שפת אם|שפת אמם]] של רוב התושבים אינה השפה הרשמית. כך ב[[הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו|קונגו]] (זאיר לשעבר) נהוגה השפה ה[[צרפתית]] (שפת השלטון הבלגי לשעבר) וב[[מוזמביק]] נהוגה השפה ה[[פורטוגזית]]. בניגוד לכך, כתוצאה מ[[לאומנות]], ב[[אירלנד]] הוכרזה השפה ה[[אירית]] כשפה הרשמית הראשונה במעלה למרות היותה מדוברת בפי מיעוט באוכלוסייה. עם זאת, בלית בררה ניתן מעמד רשמי גם לשפה ה[[אנגלית]]. ב[[הודו]], כפשרה בין הרוב ה[[הינדואיזם|הינדי]] לבין המיעוטים הלשוניים הרבים, הוכרזו שתי שפות רשמיות, אנגלית ו[[הינדית]]. ב[[דרום אפריקה]] בתקופת שלטון ה[[אפרטהייד]] היו שתי שפות רשמיות: [[אפריקנס]] ואנגלית, ואילו מאז ביטול האפרטהייד נוספו עוד 9 שפות רשמיות (סה"כ: 11 שפות רשמיות). השפה השימושית ביותר בדרום אפריקה כיום היא השפה האנגלית, ואחריה שפת [[זולו]] ו[[אפריקנס]].