לדלג לתוכן

סונאטה לפסנתר מס' 14 של בטהובן – הבדלי גרסאות

תוספת קלה
(ms)
(תוספת קלה)
סונאטה לפסנתר מס' 14, אופוס 27 מס' 2 ידועה גם כ'''סונאטת אור ירח''' ([[אנגלית]]: ''Moonlight Sonata'', [[גרמנית]]: ''Mondscheinsonate''), אשר בטהובן כינה גם '''Quasi una fantasia''' ("כמו פנטזיה" ב[[איטלקית]]), היא יצירה ל[[פסנתר]] מאת [[לודוויג ואן בטהובן]]. היא נכתבה בשנת [[1801]], והוקדשה לתלמידתו בת ה-17 הרוזנת ג'ולייטה גוויצ'ארדי. כחמש שנים לאחר פטירתו של בטהובן האזין רלסטאב ליצירה וציין שהיא מזכירה לו את זוהר הירח על פני אגם לוצרן, ומכאן כינויה.
 
זוהי אחת מיצירותיו הידועות והפופולריות של בטהובן, ולעתים תכופות מנגנים אותה ואף משמיעים אותה רבות ב[[סרט קולנוע|סרטים]].
#Presto agitato
 
מבנה הפרק הראשון שנוי במחלוקת, יש הגורסים כי מדובר בצורת סונאטה חריגה, ויש הטוענים כי מדובר פשוט בצורה חופשית. המנגינה מנוגנת בעיקר ביד ימין (אותה [[הקטור ברליוז]] כינה "קינה") כנגד מקצב טריולות איטי. החלק הזה עשה רושם גדול על מאזינים רבים; לדוגמה, ברליוז כתב שזהו "אחת מהפואמות שהשפה האנושית אינה יודעת להעריך." היצירה הייתה פופולרית מאוד בימיו של בטהובן, בניגוד לייאושו של המלחין, שכתב "מן הסתם כתבתי דברים טובים יותר."
 
הפרק השני הוא מינואט וטריו שגרתיים יחסית, המהווה רגע של רוגע, כתוב ברה במול [[סולם מז'ורי|מז'ור]]. הסולם הזה [[אנהרמוניה|אנהרמוני]] לדו דיאז מז'ור, הוא מהווה את ה[[טוניקה]] המז'ורית ליצירה, הכתובה בדו דיאז [[סולם מינורי|מינור]]. הצליל המשונה מעט של שמונה התיבות הראשונות הוא התוצאה של המינואט שמתחיל בסולם ה"לא נכון", בלה במול מז'ור הוא הדומיננטה של רה במול. המוזיקה מתיישבת אל תוך רה במול רק במשפט השני, תיבות 5-8.
98,695

עריכות