לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "ליירד"

נוספו 479 בתים ,  לפני 8 שנים
אין תקציר עריכה
מ (תיקון קישור)
המילה ליירד "Laird", ידוע כי שימשה כבר ב[[המאה ה-15|מאה ה -15]] והלאה, היא צורה מקוצרת של המילה לאבארד "laverd", שהיא מילה מהשפה ה[[סקוטית]] העתיקה אשר פירושה מגיע מהמונח ה[[אנגלו-סקסים|אנגלו סכסוני]] לתואר "[[לורד]]".
==היסטוריה והגדרה==
הליירד הוא חבר מעמד ה[[אצולה]], מבחינה היסטורית הליירד מדורג מתחת ל[[ברון]] ומעל לאסקווייר בטבלת בעלי התארים ללא מעמד ה[[אצולה]] לפי חוקי [[צ'ארלס הראשון, מלך אנגליה]] משנת [[1592]], תואר זה ניתן לבעלי האדמות ב[[סקוטלנד]] ולא לבעלי הבתים הבודדים בכפרים.
התואר ליירד הקנה לבעל האחוזה יכולת לשאת זכויות [[פיאודליזם|פאודליות]] מקומיות מסויימות. הליירד היה בעל זכות הצבעה ל[[פרלמנט]] העתיק של [[סקוטלנד]] של לפני האיחוד עם [[אנגליה]]. נשאו מזכויות ההצבעה העתיק שלפני האיחוד ה[[פרלמנט]] של [[סקוטלנד]], אם כי זכות הצבעה זו באה לידי ביטוי באמצעות שני נציגים של כל המחוז שנודעו בכינוי הנציבים של ה"שיירס" (Shires) שבאו ממעמד הליירד ונבחרו על ידי עמיתיהם.
==הגדרת התואר==
תושב אשר החזיק בתואר זה נקרא "ליירד", תושבת אשר החזיקה תואר זה נקראה בשם "ליידי של כבוד".
הפנייה אל מחזיקי התואר "ליירד" מתבצעת בשם: "הליירד של אחוזת ..." או בתואר "המכובד".
==התואר כיום==
כיום ישנם כמה אירגונים וחברות בסקוטלנד אשר מוכרות את התואר "ליירד" עם חלקות אדמה קטנות בשמורות טבע שונות, תארים אלה הם אינם בעלי משמעות כבעבר מכיוון שהקונים בעלי התואר "ליירד" שותפים לאותה חלקת אדמה המחולקת לחלקים קטנים, ולכן תואר זה הוא כגימיק משעשע הנשען על חוק עתיק יומין בסקוטלנד בנושאי [[תוארי אצולה|תארי האצולה]] השונים.
כיוםהתואר ליירד קיים בימינו וניתן להעבירו בירושה ולקנותו יחד עם חלקת אדמה ואחוזה היסטורית, והוא תקף לפי החוק ה[[סקוטלנד|סקוטי]]. מעבר לתארים המקובלים בחוק הסקוטי כגון תואר ה"ליירד" ודרכי מכירתם באופן העונה על דרישות החוק, ישנם כיום כמה אירגונים וחברות בסקוטלנדשונות ב[[סקוטלנד]] אשר מוכרות את התואר "ליירד" עם חלקות אדמה קטנות בשמורותב[[שמורת טבע|שמורות טבע]] שונות,. תארים אלה הם אינם בעלי משמעות כבעבר בחוק מכיוון שהקונים בעלי התואר "ליירד" שותפים לאותה חלקת אדמה המחולקת לחלקים קטנים, ולכן תואר זה הוא כגימיק משעשע הנשען על חוק עתיק יומין בסקוטלנד בנושאי [[תוארי אצולה|תארי האצולה]] השונים.
[[en:Laird]]
1,693

עריכות