לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "בלוטת חלב"

אין שינוי בגודל ,  לפני 9 שנים
אין תקציר עריכה
(לפי ויקי האנגלית)
בלוטות ה[[חלב]], שתפקידן העיקרי הוא [[הנקה|הנקת]] ולדות (בעלי חיים בראשית חייהם), מהווים את המאפיין המגדיר החשוב ביותר של מחלקת היונקים (ושם המחלקה נובע ממאפיין זה). בבעלי חיים בוגרים קיימות בלוטות חלב פעילות אך ורק ב[[נקבה|נקבות]]. בדרך כלל קיימות בכל יצור בלוטות חלב רבות, והן מתרכזות ב'''עטינים'''—איברים הנושאים בתוכם את בלוטות החלב והמאפשרים הנקה.
 
בדומה ל[[שיער]], בלוטות החלב ייחודיות ל[[יונקים]]. הן מופיעות בשני ה[[זוויג|מינים]], אולם מפסיקות את התפתחותן אצל ה[[זכר]] עוד לפני סיום תהליך ה[[התבגרות]] המינית. מספר בעלי חיים אחרים מאכילים את צאצאייםצאצאיהם על ידי חומר דמוי-חלב, אולם מקורו של החומר שונה מזה של החלב.
 
בלוטות החלב הן כנראה [[בלוטות זיעה]] "משופרות". לא ידוע מתי לראשונה הן הופיעו בתהליך ה[[אבולוציה]] של [[חולייתנים]], אולם ניתן להסיק שהופעתם מתואמת וקשורה בהתפתחותם של [[שן|שיני]] החלב ודפוסיי תחלופת השיניים הנראים ברוב מיני היונקים המודרניים. שיני חלב אינן יעילות כשיני בוגר ואינן מותאמות ללעיסה, מאחר שגודלם קטן והן משתנות תדיר במהלך התפתחות היונק. על כן מסתמך היונק הצעיר על מזון עשיר שאופן עיכולו אינו מוכתב בלעיסתו—[[חלב]]. החלב מכיל אחוז גבוה של [[חלבון]], [[שומן]] ו[[פחמימה|סוכרים]] (בעיקר [[לקטוז]]), וכן כמות מסוימת של ויטמינים ומלחים. זהו מקור מזון עשיר שאחוז מרכיביו משתנה במיני היונקים השונים.
משתמש אלמוני