לדלג לתוכן

היריון חוץ-רחמי – הבדלי גרסאות

הוסרו 2 בתים ,  לפני 10 שנים
(←‏אבחנה: β-hCG)
== אבחנה ==
 
* בדיקת BHCGβ-hCG הינההיא בדיקה עיקרית לזיהוי הריון, והיא חיובית 10 ימים לאחר ההפריה. בהריון תקין, זמן ההכפלה של בדיקת BHCGβ-hCG הינו כל 48-72 שעות, בהריון חוץ רחמי תהיה עליה לא מספקת או ירידה. במידה ורמות BHCGβ-hCG גבוהות מעל 3000 ולא ניתן לראות שק הריון באולטראסאונד, יש חשד משמעותי להריון חוץ רחמי. ניתן להגדיר לצורך כך את קו הגבול, או ה- Discriminatory zone. קו זה הינו ערכי ההורמון BHCGβ-hCG, שמעליהם מקובל לזהות סימני הריון תוך רחמי באמצעות אולטראסאונד. במרבית המרכזים הרפואיים קו גבול זה הינו ערך BHCGβ-hCG של 2000-2500 בביצוע אולטראסאונד ווגינלי (יוצא מן הכלל בהקשר זה הוא מקרה של הריון מרובה עוברים בשלב מוקדם, במקרה בו רמת ה- BHCGβ-hCG גבוהה ועדיין לא ניתן לזהות סימני הריון ברחם).
 
* [[פרוגסטרון]]-: בהריון תקין ברחם, רמות הפרוגסטרון הינן מעל 25 ננוגרם למ"ל. רמות הנמוכות מ- 5 יכולות להעיד על הריון שאינו בר חיות או הריון חוץ רחמי.
 
* ביצוע אולטראסאונד: באולטראסאונד ווינגלי ניתן להתרשם האם קיים הריון בתוך הרחם, מהו עובי הרירית, זרימות ועוד. במידה וקיים הריון חוץ רחמי, אולטראסאונד לא יתרום לאבחנה בדרגת וודאות מספקת.
 
* לפרוסקופיה אבחנתית- משמשת לאבחון, מיקום וגם הוצאת ההריון האקטופי.
 
== טיפול בהריון חוץ רחמי ==