לדלג לתוכן

ממריסטור – הבדלי גרסאות

נוספו 92 בתים ,  לפני 10 שנים
מ
קישורים פנימיים
מ (r2.7.2+) (בוט מוסיף: sl:Memristor)
מ (קישורים פנימיים)
'''ממריסטור''' (מאנגלית [[הלחם]] המילים "memory resistor" - "נגד זיכרון") הוא [[רכיב חשמלי]] פסיבי אשר קיומו התאורטי נובע מטעמי [[סימטריה מתמטית|סימטריה מתמטיים]]. ההשערה על קיומו הוצגה על ידי פרופסור [[לאון צ'ואה]] במאמר שפרסם בשנת 1971.
מקובל כיום לפיכך להתייחס אליו כרכיב החשמלי הפסיבי הרביעי: בנוסף ל[[נגד]], [[קבל]] ו[[סליל השראה|סליל]].
 
== היסטוריה ==
 
בשנת [[2008]] פורסם מאמר של חברת [[HP]] במגזין [[נייצ'ר]] ובו תיארו החוקרים, בראשותו של סטן ויליאמס, כיצד התקן TiOx שהם ייצרו, מגלה תכונות "ממריזטיביות". מאז יוצרו סוגים שונים של ממריסטורים בחברות שונות, כדוגמת STT MRAM.
 
 
 
[[מתח חשמלי|המתח]] כנגזרת השטף([[חוק לנץ]]): <math>V=-\frac{{d}\Phi_B}{{d}t}</math>
 
 
[[זרם חשמלי|הזרם]] כנגזרת [[מטען חשמלי|המטען]]: <math>I = \frac{dQ}{dt}</math>
 
 
== מאפיינים בסיסיים ==
 
ממריסטור הינו רכיב בעל [[התנגדות חשמלית ]] משתנה, המתבטאת באופיין [[היסטרזיס]] של עקומת המתח-זרם שלו. ניתן לשנות את התנגדותו על ידי הזרמת [[זרם חשמלי]] גדול בממריסטור נשלט מטען (או הפעלת ממתח גדול בממריסטור נשלט שטף), אולם על ידי הזרמת זרמים קטנים מספיק, התנגדותו תהיה קבועה, ונוכל למדוד אותה באמצעים המקובלים. הסיבה לכך היא שהזרמת הזרם (או הפעלת המתח) משנה את משתנה המצב של הממריסטור ולכן גם את התנגדותו האפקטיבית, אולם ישנם "זרמי סף" ו "מתחי סף" שהינם מספיק קטנים כדי לא לחולל שום שינוי במצבו של הממריסטור. הדבר דומה לבעיה ידועה ממכניקה בה כוח הפועל כנגד [[כוח חיכוך]] סטטי, אינו גורם לתאוצה או שינוי כלשהו, אם הוא אינו גדול מחיכוך סטטי זה.
 
 
בשל תכונות אלו, ניתן לחשוב על ממריסטור כעל רכיב [[מיתוג]] אפשרי. על ידי הזרמת זרם רב ולזמן מספיק בכיוון אחד של ההתקן, נוכל לקבוע את התנגדותו לערך ידוע, ולערך אחר על ידי הזרמת זרם הכיוון השני. פעולת קריאת המידע, תוכל להתבצע ללא פריקה או טעינה של קבל כמקובל כיום בחלק מן הזיכרונות האלקטרוניים, אלא על ידי הזרמת זרם הנמוך מזרם הסף, ומדידת המתח על ההתקן.
 
בנוסף לכך, אין ההתנגדות של הממריסטור צפויה להשתנות עם הזמן אם לא יוזרם דרכו זרם, ולהבדיל מקבל שבו כמות המטען שבו, המהווה את המידע הבינארי האצור עליו, זולגת עם הזמן -דבר המצריך רענון וטעינה מחודשת של הקבל מידי זמן, בממריסטור המידע (שהוא ההתנגדות עצמה) אינו אובד ואין הממריסטור זקוק לרענון וטעינה מחודשת. משום כך, עוסקים כיום בתחום זה מספר הולך וגדל של חוקרים, המקווים כי יתגלו בממריסטור תכונות אלו אשר יאפשרו בעתיד צמצום ההספק בהתקנים אלקטרוניים.
{{קצרמר|פיזיקה}}
 
[[קטגוריה:רכיבים אלקטרוניים|{{ס:נובמבר}} {{ס:2010}}]]
 
[[en:Memristor]]