הבדלים בין גרסאות בדף "המפקדה העליונה של חיל המשלוח של בעלות הברית"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
סקריפט החלפות (הייתה)
מ (סקריפט החלפות (הייתה))
[[קובץ:SHAEF Schulterstück.jpg|שמאל|ממוזער|200px|תג הכתף של המפקדה העליונה]]
'''המפקדה העליונה של חיל המשלוח של בעלות הברית''' (ב[[אנגלית]]: '''Supreme Headquarters, Allied Expeditionary Force''', ובראשי תיבות: '''SHAEF''') היתההייתה [[מפקדה]] צבאית רב-לאומית, אשר הוקמה על ידי [[בעלות הברית]] (למעשה [[הממלכה המאוחדת|בריטניה]] ו[[ארצות הברית]]) ב[[מלחמת העולם השנייה]] על מנת לתכנן את [[הפלישה לנורמנדי|פלישתן לצפון-מערב אירופה]] ולפקד עליה. בראשה עמד המפקד העליון של חיל המשלוח של בעלות הברית, גנרל [[דווייט אייזנהאואר]] מארצות הברית.
 
==תולדות המפקדה העליונה==
המפקדה העליונה הוקמה רשמית בבריטניה בחודש [[פברואר]] [[1944]], אם כי תהליך הקמתה התרחש למעשה בשנתיים שלפני כן. היא הוקמה על מנת לקבל לידיה את תוצאות עבודת התכנון של הפלישה לצרפת שנעשתה לפני כן, להשלימה ולהוציאה לפועל. בחודש [[ינואר]] 1944 מונה אייזנהאואר לעמוד בראש חיל המשלוח של בעלות הברית לפלישה לצרפת ובראש המפקדה העליונה.
 
המפקדה העליונה התהוותה מתוך קיומן ועבודתן של שתי מפקדות אחרות של בעלות הברית שקדמו לה, ורבים מאנשי הסגל של המפקדה העליונה הגיעו אליה מתוך צוותי שתיהן. האחת היתההייתה מפקדת כוחות בעלות הברית (AFHQ), ששימשה כמפקדתו של הגנרל אייזנהאואר בעת ששימש כמפקד זירת [[הים התיכון]] של בעלות הברית ופיקד על המבצעים ב[[צפון אפריקה]], [[סיציליה]] ו[[איטליה]]. האחרת היתההייתה מפקדת ראש המטה של המפקד העליון של בעלות הברית (COSSAC), אשר הוקמה ב[[אפריל]] [[1943]]. היא הוקמה בעקבות דיוני ראשי המטות הצבאיים של ארצות הברית ובריטניה ב[[ועידת קזבלנקה]] בינואר 1943, על מנת להתחיל בעבודת התכנון של הפלישה למערב אירופה ולהוות גרעין לייסוד המפקדה העליונה של חיל המשלוח שייצא לשם. ראש המטה שעמד בראש מפקדה זו וקידם את עבודת התכנון של הפלישה היה לוטננט גנרל [[פרדריק מורגן]] הבריטי.{{הערה|מקור: [http://www.ibiblio.org/hyperwar/USA/USA-E-Supreme/USA-E-Supreme-3.html The Supreme Command, Ch.III: The nature of SHAEF].}}
 
ב[[יולי]] 1944 מנה סגל המפקדה העליונה כ-4,900 קצינים וחיילים, מהם כ-3,500 אמריקנים וכ-1,400 בריטים. באפריל [[1945]] כבר מנה הסגל 14,000 איש, מהם 8,400 אמריקנים.
 
המפקדה העליונה השתכנה ב[[מרסמרץ]] 1944 במחנה גריפית'ס, [[בסיס צבאי|מחנה צבא]] אמריקני גדול שהוקם בצפונו של [[פארק בושי]] שבדרום מערב לונדון. ב-[[2 ביוני]] 1944, בהתקרב המועד לפלישה לצרפת, עברו בכירי המפקדה למוצב פיקוד קדמי בבית סאות'וויק – בית אחוזה מצפון לנמל [[פורטסמות']]. שם קיבלו אייזנהאואר וקציניו את ההחלטה הסופית על המועד לתחילת הפלישה.
 
[[קובץ:SHAEF, Bushy Park.jpg|שמאל|ממוזער|250px|האנדרטה בפארק בושי]]
 
==הכוחות שתחת פיקוד המפקדה העליונה==
ערב הפלישה לצרפת ב-[[6 ביוני]] 1944 סרו למרות המפקדה העליונה יחידות צבא מארצות הברית, בריטניה, [[קנדה]], צרפת ו[[פולין]]. כל כוחות הקרקע של חיל המשלוח היו כפופים ל[[קבוצת הארמיות ה-21]], שסרה למרותה של המפקדה העליונה. ב-[[1 באוגוסט]] באותה שנה נוספה אליה [[קבוצת הארמיות ה-12]], אשר הופעלה בצרפת וקיבלה תחת פיקודה את הכוחות האמריקניים שהיו כפופים לפני כן לקבוצת הארמיות ה-21. ב-[[15 בספטמבר]] באה תחת פיקוד המפקדה העליונה גם [[קבוצת הארמיות ה-6]], ש[[מבצע דרגון|נחתה בדרום צרפת]] ב-[[15 באוגוסט]] והיתהוהייתה כפופה לפני כן לפיקוד בעלות הברית בים-התיכון. משם ואילך ניצבה קבוצת הארמיות ה-12 במרכז חזית בעלות הברית באירופה, כשקבוצת הארמיות ה-21 משמאלה וקבוצת הארמיות ה-6 מימינה (מצפון ומדרום לה, בהתאמה).
 
ב[[מאי]] 1945, עם סיום המלחמה באירופה, עמדו תחת פיקוד המפקדה העליונה למעלה מ-4.3 מיליון חיילי בעלות הברית.{{הערה|היו אלו 3.2 מיליון חיילי ארצות הברית, 907 אלף חיילי בריטניה ו-188 אלף חיילי קנדה, ובנוסף מספר לא ידוע של חיילי צרפת (במסגרת הארמייה הצרפתית ה-1, שהשתייכה לקבוצת הארמיות ה-6) (מקור: [http://www.ibiblio.org/hyperwar/USA/USA-E-Supreme/USA-E-Supreme-E.html The Supreme Command, Appendix E]).}}

תפריט ניווט