לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "העדפת הבן הבכור"

נוספו 218 בתים ,  לפני 8 שנים
מיקוד.
(מה שנקבע בעקבות בנות צלפחד הוא שבת יורשת נחלה לא תינשא לבן שבט אחר. זו לא הייתה הלכה לדורות ואין חשיבות לציינה בערך.)
(מיקוד.)
שבע מונרכיות ב[[אירופה]] ביטלו את ההעדפה הגברית: [[שבדיה]] ב-[[1980]], [[הולנד]] ב-[[1983]], [[נורבגיה]] ב-[[1990]], [[בלגיה]] ב-[[1991]], [[דנמרק]] ב-[[2009]], [[לוקסמבורג]] ו[[ממלכות חבר העמים הבריטי]] ב-[[2011]]. נכון ל-2008 שבדיה היא המקום היחיד בעולם בו יורש העצר היא אישה - הנסיכה [[ויקטוריה, נסיכת שבדיה|ויקטוריה]].
 
ב[[הלכה|הלכה היהודית]] הבכורות מועדפים באופן חלקי: הירושה מתחלקתמחולקת רק בין הבנים, כאשרהזכרים הבכור(או מקבליורשיהם), 2והבכור חלקיםשביניהם בירושהמקבל ולשארכפליים הבנים חלקמכל אחד כל אחדמהאחרים. בהעדר בנים, זכריםהבנות נחלקתיורשות ירושהבשווה.{{הערה|מ[[תקנת בין הבנותחכמים]], ובהעדרםלבנות ביןעשויות האבלהיות אוזכויות יורשיוסוציאליות גם כשישנם בנים. כמו כן, כיום רבים עוקפים כללאת הלכתיהלכות זההירושה באמצעות צוואה שמקבלת תוקף בתורת [[מתנה#היבט הלכתי על מתנות|מתנה]] פרק זמן קצר לפני פטירת המוריש. עם-זאת}} המלוכה ב[[ממלכת ישראל המאוחדת|ממלכות ישראל]] ב[[תקופת המקרא]] לאהייתה עברה דווקא לבן הראשון אלאעוברת לאחד הבנים הזכרים, אךלאו מעולםדווקא לאלבכור לאישהשביניהם.
 
==ראו גם==
* [http://www.heraldica.org/faqs/atrfaq.htm#p2-5n שיטות הורשה]
* [http://biu.academia.edu/NiliSamet/Teaching/36798/The_Firstborn_in_Biblical_and_Ancient_Near_Eastern_Sources_Hebrew_ נילי סמט, הבכור במקרא ובמזרח הקדום, סגולה, ניסן תשע"ב]
 
== הערות שוליים ==
{{הערות שוליים}}
 
[[קטגוריה:דיני משפחה]]