לדלג לתוכן

דרישות פונקציונליות לנתוני זהות – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
(תורגם מויקיפדיה האנגלית)
 
'''דרישות פונקציונליות לנתוני זהות''' {{כ}}('''ב[[אנגלית]]: Functional Requirements for Authority Data''') {{כ}} ('''- FRAD''');, כונה בעבר דרישות פונקציונליות לרשומות זהות (- Functional Requirements for Authority Records) {{כ}}(- FRAR) הוא [[מודל ישויות קשרים]] שפותח על ידי [[הפדרציה הבינלאומית של ארגוני ספריות ומוסדותיה]] (IFLA) כדי לקשר בין נתונים הרשומים ברשומות זֶהוּת בספרייה לצרכי המשתמשים באותן רשומות, להקל בשימוש בהן ולשתף אותם בנתונים אלה.
 
הטיוטה הוצגה ב- [[2004]] בוועידה הכללית ה- 70 של [[IFLA]] ובמועצה שלה שהתקיימה ב[[בואנוס איירס]] על ידי גלן פאטון (Glenn Patton). היא מהווה תוספת והרחבה למודל [[FRBR]] והוסיפה ישויות ומאפיינים רבים.
 
מטרת העבודה המושגית והביצוע העתידי היא לתמוך בארבע משימות שמבוצעות, בדרך כלל, על ידי משתמשים בהקשר ספרייתי, או על ידי לקוחות הספרייה (שלושת המשימות הראשונות), או על ידי הספרנים עצמם (כל ארבעת המשימות):
 
 
*'''למצוא''': למצוא ישות או קבוצה של ישויות המתאימות לקריטריונים המוצהרים
*'''להצדיק''': לתעד את רשומת הזהות ולהסביר את הבחירה בשם או בצורת השם עליה מבוססת נקודת הגישה
 
אחרי פיתוח FRAR אחראית קבוצת העבודה העוסקת בדרישות פונקציונליות ומספור של רשומות זהות (- Functional Requirements and Numbering of Authority Records - (FRANAR)) על מחקר אפשרות הביצוע של מספר זהות סטנדרטי בינלאומי (- International Standard Authority Data Number (ISADN)) ולשרת כגוף הרשמי המקשר של איפל"א ולעבוד עם קבוצות אחרות העוסקות בקובצי זהות.
 
== קישורים חיצוניים ==