לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "סוציולוגיה של הדת"

מ
בוט החלפות: ארגו\1, מסוי\1, רציונלי, \1ייחודי
מ (בוט החלפות: ארגו\1, מסוי\1, רציונלי, \1ייחודי)
 
==מקס ובר==
ובר ביקש להראות שאפשר להבין את ההתנהגויות השונות של בני האדם רק בתוך הקשר תפיסת המציאות הכללית שלהם. כדי להבין התנהגות כלכלית מסויימתמסוימת, או התנהגות אישית או קבוצתית יש להבין את התפיסה הדתית של הקבוצה - במה היא מאמינה ואיך היא מפרשת את העולם.ובר גם רצה להראות איך תפיסה דתית מכוננת תפיבה כלכלית, ושינוי בתפיסה דתית מוביל לשינוי כלכלי. במאמרו המפורסם "האתיקה הפרוטסטנטית ורוח הקפיטליזם", ובר אומר שיש כמה סוגים של חברות קפיטליסטיות, כל אחת ביחס למבנה שלה, אבל הוא מבקש למצוא את הקוים המשותפים בין חברות אלו לשירטוט דמות משותפת של קפיטליזם.
רווחים גדולים וצבירה אינסופית + אירגוןארגון רציונאלירציונלי של הייצור הם המאפיינים היחודייםהייחודיים של הקפיטליזם ע"פ וובר. כלומר השגת הרווח הכספי באמצעות משמעת שיכלית ולא באמצעות הרפתקאה או מלחמה. הקפיטליזם הוא איפה, עידון רציונאלירציונלי של יצרים אלו. האירגוןהארגון הרציונאליהרציונלי מודרני של המפעל הקפיטליסטי כרוך בהנהלת חשבונות ובהפרדת משק הבית מהעסק. השכרת כוח העבודה הפרטי לבעלי היצור נעשית באמצעות מערכת בריוקרטית שמתפתחת עם השוק, לא חשוב אם היא נמצאת בידיים פרטיות או לא (בנקודה זו נעוץ ההבדל בין וובר למרקס).
ובר שיער כי הבנה מסויימתמסוימת של הפוסטטנטיזם היה חלק מהגורמים להתפתחות הקפיטליזם.
==לקריאה נוספת==
*Kevin J. Christiano, et al, (2001), Sociology of Religion: Contemporary Developments, AltaMira Press, U.S. Max Weber, Sociology of Religion