לדלג לתוכן

ראדו מאפומאץ – הבדלי גרסאות

מ
בוט החלפות: סולטא\1
מ (r2.6.5) (בוט מוסיף: ru:Раду V Афумати)
מ (בוט החלפות: סולטא\1)
 
==שלטונו==
ראדו מאפומאץ הפך לוויווד של [[ולאכיה]] בזמן שהסולטןשהסולטאן הכריז על מהמט ביי, ה[[פאשה]] של [[ניקופול (בולגריה)|ניקופול]] (שהיה בוגד רומני שהתאסלם), כשליט ולאכיה.
ראדו הביס את צבאו של מהמט ביי בינואר 1522. ועלה על כס המלכות, אך נאלץ להגן מסדרת התקפות למשך מספר חודשים, וצבר ניצחונות רבים.
 
סכסוך חדש התחיל באביב [[1524]], כאשר [[ולדיסלב השלישי]], מ[[בית דנשט]] טען לשלטון.
 
בקיץ [[1526]] התרחש [[קרב מוהאץ']] ו[[ממלכת הונגריה]] נכבשה על ידי [[האימפריה העות'מאנית]]. נסיכויות רומניה ([[ולאכיה]] ו[[נסיכות מולדובה|מולדביה]]) היו כעת כמעט מוקפות על ידי הטורקים. ראדו לא היה מוכן כדי לעשות משהו נגד הטורקים. בנוסף הסולטןהסולטאן לקח אותו ואת בנו ויורשו היחיד ולאד בשבי. וכל מה שהוא יכל עתה לעשות היה לדאוג למצב הפנימי, לחזק את הכלכלה של המדינה.
 
== מותו ==
בסוף שנת [[1528]], קבוצה של אצילים בראשות Neagoe ודרגן, מרדו נגד ראדו שנמלט למערב, ומצא מחסה תחת חסותה של משפחת [[בית קראיובשט|קראיובשט]]. הוא נתפס ליד [[רמניקו ולצ'אה]], ונהרג בכנסיית צאטטויה (Cetăţuia), יחד עם בנו ולאד ב -2 בינואר [[1529]]. ראשיהם נשלחו לחצר הסולטןהסולטאן העות'מאני ב[[קושטא]], וגופו נקבר ב -4 בינואר בקתדרלת קורטאה דה ארגס. הוא היה בערך בן 35-36 שנים, ומלך שבע שנים.
 
==ראו גם==