לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מורפמה"

נוספו 6 בתים ,  לפני 8 שנים
אין תקציר עריכה
מ (r2.7.1) (בוט מוסיף: als:Morphem)
ב[[בלשנות]], '''מוֹרפֶמָהמוֹרְפֶמַה''' (בעברית: '''צוּרָן''') היא היחידה הלשונית הקטנה ביותר הנושאת משמעות (להבדיל מ[[פונמה]], שהיא היחידה הקטנה ביותר העשויה להשפיע על המשמעות, אך אין לה משמעות משל עצמה). היא עשויה להיות מילה או חלק ממילה, עצמאית או כבולה.
 
==תפקוד==
מורפמות עשויות לתפקד בתוך מערכת נטייה דקדוקית אחת; למשל, בעברית המורפמות -תי, -נו, -תָ וכדומה הן מורפמות המשפיעות על הגוף הדקדוקי ב[[פועל (בלשנות)|פועל]] בזמן עבר (שמרתי, שמרנו, שמרתָ). במקרה כזה קוראים להן '''צורני נטייה'''. לחלופין, מורפמות יכולות לשמש ליצירת ערכים [[מילון|מילוניים]] חדשים (למשל: המורפמה -וּת להוספת משמעות מופשטת: נכון-נכונות, מלך-מלכוּת), ואז הן נקראות '''צורני גזירה'''.
 
שתי צורות לשוניות העשויות להתחלף זו בזו בלי שינוי במשמעות נקראות '''אלומורפים''' של אותה מורפמה (השווּ ל[[אלופון|אלופונים]] של פונמה). חילוף בין אלומורפים יכול להיות חופשי או מותנה. למשל, בעברית החילוף בין משקל קִטְלָה ומשקל קִטְלַת הוא חילוף מותנה: במעמד של [[סמיכות]] תופיע הצורה קִטְלַת (שִׂמְלַת הַיַּלְדָההַיַּלְדָּה) ובמעמד נפרד תופיע הצורה קִטְלָה (שִׂמְלָה יָפָה). אלומורפים יכולים עם הזמן להפוך לשתי מורפמות נפרדות: למשל, ב[[לשון חז"ל]] המשקלים הַקְטָלָה ואַקְטָלָה הם אלומורפים בחילוף חופשי, ואילו ב[[עברית חדשה|עברית החדשה]] היה תהליך של [[בידול משמעות]] והצורות הפכו לשתי מורפמות שונות (יש הבדל במשמעות בין הבטחה ואבטחה, השכבה ואשכבה, הזעקה ואזעקה וכיוצא בזה).
 
התחום הבלשני העוסק בחקר המורפמות ודרכי צירופן נקרא '''[[מורפולוגיה (בלשנות)|מורפולוגיה]]''', או תורת הצורות.
 
== מבנה ==
מורפמות עשויות להתחבר זו לזו על ידי [[שרשור (מחרוזות)|שרשור]], במה שנקרא [[תצורה קווית]], למשל הבסיס "שָמַר" וצורן גוף ראשון רבים "נוּ" יוצרים על ידי שרשור את המילה "שָמַרְנוּ". בשפות האירופיות דרך תצורה זו היא הרווחת, למשל המילה unbreakable מורכבת משרשור של שלושה צורנים: un+break+able. בעברית (בעיקר העברית של המקורות) רווחת יותר שיטה אחרת לחיבור בין מורפמות הנקראת [[תצורה מסורגת]], ובה שוזרים את המורפמות אחת בתוך השנייה; למשל את ה[[שורש (שפות שמיות)|שורש]] גד"ל משבצים בתוך ה[[משקל (בלשנות)|משקל]] מִקְטָל ומקבלים את המילה מִגְדָלמִגְדָּל.
 
מורפמה המצטרפת למילה על ידי שרשור נקראת גם '''[[מוספית]]'''. אם היא נצמדת לתחילת המילה היא נקראת '''תחילית''', ואם היא מצטרפת לסוף המילה היא נקראת '''סופית'''.
משתמש אלמוני