לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ויקיפדיה:כיכר העיר"

הרעיון נאה וגם כך הניסוח. אבל מה לעשות שהדברים מנותקים מהמציאות. האם מוסיקאים ככלל הם אנשים מנומסים יותר ובעלי מידות טובות יותר משרברבים או מרופאים? לפני שנים רבות קראתי את זיכרונותיו של פסנתרן גדול ('משלנו') שלא התבייש להתגאות בערוב ימיו בניאופיו תוך שהוא מתענג על פרטי הפרטים של מעשים שפלים אלה. וכנר גדול אחר (גם הוא 'משלנו') ברח מקליניקה של רופא שיניים שכל חטאו היחיד היה שהלה פנה אליו ושאלו: 'נו, י..., מה שלומך' הכנר נעלב עד עמקי נשמתו ושאל: 'אנחנו חברים?'... הקיצור, המוסיקה מעשירה את החיים ויש בה הרבה דברים טובים - אבל עדיין אין בכוחה להתגבר על יצר לב האדם הרע מנעוריו. [[משתמש:אלי לייטנר|אלי לייטנר]] - [[שיחת משתמש:אלי לייטנר|שיחה]] 20:36, 12 בנובמבר 2012 (IST)
 
:אלי, העניין הוא, ששניכם צודקים, גם אבנר בירון וגם אתה. המשמעת, הקשב, הכבוד למעשה היצירה ולמחוייבות של המבצע הן למלחין והן למאזינים, כל אלה תורמים רבות לאופי ולאישיות, אבל אינם יוצרים בהכרח אדם טוב יותר, נעים הליכות או אדיב יותר. אני חושבת, ש[[נתן שחם]] תיאר את הניגודים האלה להפליא ב[[רביעיית רוזנדורף]] שלו ובהמשכה, [[צלו של רוזנדורף]]. ארבעת גיבוריו, השונים כל כך זה מזה, עשויים למרר איש את חיי זולתו, לנהוג בקשיחות ובאכזריות בחיי היום-יום, וגם בעבודה על היצירות הם עשויים לשגע זה את זה בדרכיהם השונות, אבל לעולם אינם שוכחים, שמטרתם העיקרית, היחידה למעשה, היא להביא את המוזיקה שהם יוצרים לשיא שהם מסוגלים להגיע אליו, ובחתירה לכך הם מוציאים מעצמם ואיש מרעהו את המיטב שבהם. אגב, האם הכנר שסיפרת עליו היה [[יאשה חפץ]]? הוא נודע באנטיפתיות שלו, וברור שאיכות נגינתו לא שיפרה את אופיו, אבל לפחות מלאכת עשיית המוזיקה אילצה אותו להקשיב לזולתו, לפחות ככנר, אם לא כאדם. חשבתי הרגע על עוד משהו - בניגוד למוזיקאי, הצייר והמשורר פועלים לבדם ואם אינם מוכרים את נשמת האמן שלהם כדי למכור את יצירותיהם, הם פועלים למעשה בחלל ריק, ואכן, לפי עדויות שונות, רבים מהם היו מפלצות בכל הנוגע ליחסי אנוש והתאכזרות כלפי הקרובים להם - [[אלכסנדר פן]], למשל, או [[פול סזאן]], אם להאמין למסופר ב"היצירה" של [[אמיל זולא]] שכנראה נכתב עליו.[[משתמש:שלומית קדם|שלומית קדם]] - [[שיחת משתמש:שלומית קדם|שיחה]] 23:05, 12 בנובמבר 2012 (IST)
::שלומית תודה על דברייך ותודה על תרומתך העצומה והנפלאה לויקיפדיה. ולשאלתך, אכן מדובר ב[[יאשה חפץ]] את האנקדוטה הזו קראתי ברשימה בהארץ מלפני כחצי שנה (יותר פרטים איני זוכר). [[משתמש:אלי לייטנר|אלי לייטנר]] - [[שיחת משתמש:אלי לייטנר|שיחה]] 23:23, 12 בנובמבר 2012 (IST)