לדלג לתוכן

פפירוס אנאסטאזי א – הבדלי גרסאות

עריכה
(עריכה)
{{בעבודה}}
 
'''פפירוס אנאסטאזי א''' הוא [[פפירוס]] מצרי עתיק, המכיל טקטס [[סאטירה|סאטירי]], ששימש לאימון [[לבלר|ספרים]] בתקופת [[רעמסס השני]] השושלת ה-19. בטקסט כותב סופר צביצבאי ששמו הורי, לחברו הסופר ששמו אמנמופה (Amenemope), בדרך השמה ללעג את את טיב עבודתו חסרת האחריות של אמנמופה. הוא שואל אותו סדרת שאלות ולועג לו על חוסר יכולתו לענות לו. הפפירוס נקרא על שמו של סוחר [[ארמניה|ארמני]] שרכש אותו במחצית הראשונה של [[המאה ה-19]]. הפפירוס הוא חלק מאוספו של [[המוזיאון הבריטי]] ומספרו 10247.
 
המכתב נותן דוגמאות מה סופר אמור להיות מסוגל לעשות: לחשב את מספר המנות שצריך לחלק למספר מסוים של חיילים החופרים גם, או כמות הלבנים הנדרשות לבניית רמפה בגודל נתון. להעריך את מספר האנשים הדרושים כדי להעביר [[אובליסק]] או לבנות פסל ולארגן אספקה לצבא באמצעות לוח מזון צבאי.
פפירוס זה חשוב להיסטוריונים וחוקרי המקרא בגלל המידע שהוא מספק רשימה של ערים בגבולות השליטה של מצרים, בסוריה וב[[כנען]] בתקופת הממלכה החדשה. הטקסט מכיל רשימה ארוכה של ערים לאורך החוף מצפון לבנון, ובכנען, לאורך אפיק [[נהר הירדן]] צפונה, לאורך ה[[ליטני]] ונהר ה[[אורונטס]] בסוריה. הערים מוזכרות במסגרת שאלות אותן שואל חורי, על הערים האלה, כדי להראות עד כמה הוא לא מכיר אותן.
 
ברשימת ערים המוזכרות בפפירוס פשר למצוא את [[תל מגידו|מגידו]], [[תל חצור|חצור]], [[שכם]], [[דרעא|אדרעי]], [[צומור]], [[גבל]], [[ביירות]], [[צידון]], [[צור]], [[סרפטה]] (Sarepta), [[עכו]], [[עזה]] וערים נוספות.
==לקריאה נוספת==
*Alan H. Gardiner ''Egyptian Hieratic Texts - Series I: Literary Texts of the New Kingdom'', Part I, Leipzig 1911