לדלג לתוכן

אקסטרנשטיינה – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
תצורת הסלע הקשה והעמידה לשחיקה נוצרה כתוצאה מריבוד שכבות בתקופת ה[[קרטיקון]] לפני כ-120 מליון שנה, בשוליו של ים רדוד אשר כיסה בתקופה זו את שטחה של [[צפון אירופה]]. לפני כ-70 מליון שנה חל "קיפול" של השכבות (המכונה [[קמט (גאולוגיה)|קמט גיאולוגי]]), לצורה אנכית ואשר במשך השנים המשיכה צורתו להתעצב כתוצאה מתהליך של [[בליה]].
 
שמורת Externsteine אקסטרנשטיינה הממוקמת בליבו של יער טויטבורג, כוללת חמישה עמודי [[אבן חול]] אשר הגבוה מביניהם מזדקר לגובה של 37.5 מטרים. גושי הסלע יוצרים חומה באורך כמה מאות מטרים. לאורך השנים חצבו בני אדם בסלע והשפיעו על צורתו באמצעות יצירת מערות, מעברים וקישוטים שונים.
 
==היסטוריה==
מחקרים ארכיאולוגיים בסביבת האתר חשפו [[כלי אבן]] מן [[התקופה הפליאוליתית]] ו[[התקופה המזוליתית|המזוליתית]] שתוארכו לתקופה של 10,000 שנה לפני הספירה.
 
למרות שכבר בתקופת [[שבטים גרמאניים|השבטים הגרמאניים]], ועוד בטרם הופעת ה[[נצרות]] בצפון אירופה, שימש Externsteineאקסטרנשטיינה כאתר לפעילות דתית, הרי שמחקרים ארכיאולוגיים לא העלו ממצאים מתקופות שקדמו ל[[המאה ה-11 לפנה"ס|מאה ה-11 לפני הספירה]].
בני השבטים הגרמאנים האחרונים באיזור בתקופה שלפני הופעת הנצרות היו ה[[סקסונים]] אשר הובסו בידי [[קרל הגדול]] בשנת [[772]]. ממצאים שונים שאינם חד משמעיים, מורים על קיומו של [[מנזר]] שהוקם באתר בשנת [[815]]. כתובת שנמצאה על אחד הסלעים מצביעה על העובדה כי ה[[בישוף]] של פדרבורן קידש את אחת המערות במקום כ[[כנסיה]] נוצרית בתחילת [[המאה ה-12]]. [[תבליט|תבליט אבן]] גדול מתאר את הורדת ישו מן הצלב ומסמל ככל הנראה את נצחון הנצרות על [[פגאנים|האמונה הפגאנית]] ששלטה באיזור עד לתקופה זו.
 
בראש עמוד הסלע הגבוה מוצב מעין [[מזבח]] אשר שימש במקורו ככל הנראה לצורכי הקרבת קורבנות. בקיר שמעליו חצוב חור המכוון באופן מדויק למיקום זריחת השמש ביום ההיפוך של תחילת הקיץ. מספר מערות וגומחות קטנות יותר שנחצבו בידי אדם, שימשו ככל הנראה לצרכים פולחניים שונים במהלך השנים בידי המאמינים שפקדו את האתר. במקומות שונים על פני הסלע חרוטות כתובות וסימנים בעלי משמעות דתית פולחנית כאשר הגדול והבולט מכולם הוא כאמור תחריט האבן הגדול של ישו המורד מן הצלב.
 
גם כיום ממשיכות תנועות ניאו פגאניות המאמינות בחיזוק הקשר עם כוחות הטבע, ותנועות גרמניות בעלות מאפיינים לאומניים, לראות באתר Externsteineאקסטרנשטיינה כמקום כינוס והתוועדות בעל מאפיינים פולחניים ודתיים.
 
{{ערך יתום}}
[[קטגוריה:גרמניה: גאוגרפיה]]
[[קטגוריה:שמורות טבע]]
[[קטגוריה:גרמניה: גאוגרפיה]]
[[קטגוריה:נורדריין-וסטפאליה]]
{{Link FA|de}}