לדלג לתוכן

סקאומורפיזם: הבדלי גרסאות

הוסרו 17 בתים ,  לפני 9 שנים
מ
ויקיזציה
(תקלדה)
מ (ויקיזציה)
[[Fileקובץ:Skeumorphisem.PNG|thumbממוזער|דוגמה לאפליקצית אנדרויד המשתמשת במד חוגה אנלוגי]]
'''סקאומורף''' או סקאומורפיזם, (מיוונית: סקאוס, σκεῦος- כלי, מורפוס, μορφή - צורה) הוא אלמנט בעיצוב של מוצר המחכה עיצוב המדמה את הפונקציונליות של המוצר המקורי.
 
השימוש בסקאומורפיזים, נעשה בכוונת תחילה על מנת לאפשר למשתמש, על אף השימוש במוצר חדש, להרגיש שהוא צופה ומשתמש בבמראה הישן והנוח אליו הוא רגיל. דוגמה לכך הוא פלסטיק דמוי עץ, המשמש לרהיטים. הגדרה אחרת למושג הוא יצירת מוצר חדש מחומרים חדשים המשמש לאותם השימושים של המוצר המקורי.
 
=== סקאומורפיזים פיזי ===
 
היסטורית, מוצרים יקרי ערך, כדוגמת כלי אוכל ממתכת, יוצרו מקרמיקה, הזולה משמעותית.
כיום נהוג לייצר מוצרים רבים מפלסטיק ולשוות לו מראה של חומרים שוניים כגון עץ או מתכת, בעלות הנמוכה מייצור בעזרת החומר המקורי.
לדוגמה, אריחי פרקט לריצפה, כפתורים לביגוד, נורות חשמל המדמות נרות, ויניל דמוי עור לריהוט וביגוד.
 
=== סקאומורפיזים בממשק משתמש במחשב ===
 
תוכנות מחשב רבות משתמשות בממשק סקאומורפי המדמה עצמים מהעולם האמיתי. דוגמאות לכך הינן תוכנות לוח שנה המדמות לוח שנה מודפס, תוכנות ניהול רשימות המדמה לוח כתיבה צהוב או פתקים. כמו כן שימוש במדי חוגה ותצגות אנלוגיות שונות.
 
תוכנות מחשב רבות משתמשות בממשק סקאומורפי המדמה עצמים מהעולם האמיתי. דוגמאות לכך הינן תוכנות לוח שנה המדמות לוח שנה מודפס, תוכנות ניהול רשימות המדמה לוח כתיבה צהוב או פתקים. כמו כן שימוש במדי חוגה ותצגותותצוגות אנלוגיות שונות.
=== דוגמאות ===
 
[[File:Skeumorphisem.PNG|thumb|דוגמה לאפליקצית אנדרויד המשתמשת במד חוגה אנלוגי]]
 
[[en:Skeuomorph]]