לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מדבר יהודה"

הוסרו 264 בתים ,  לפני 8 שנים
מ
שוחזר מעריכות של 79.180.221.210 (שיחה) לעריכה האחרונה של דוד שי
מ (שוחזר מעריכות של 79.180.221.210 (שיחה) לעריכה האחרונה של דוד שי)
רמת המדבר היא היחידה הגדולה ביחידות מדבר יהודה, והיא כוללת את רוב [[שטח|שטחו]]. גבולה המערבי הוא מרגלות מדרגת הכפיפה העליונה. גבולה המזרחי, לאורך הקו המפריד בין המסלע הרך של רמת המדבר ל[[אבן גיר|גיר]] של במת השוליים המזרחיים. היחידה בעלת מבנה קערוני, אך יש בה מספר קמרים קטנים (החשובים שבהם: קמר מונטר, קמר קרן אל חג'ר וקמר קנאים), היוצרים מדרגות משנה במורד מדבר יהודה.
 
הגובה הממוצע במערב הרמה הוא כ-600 מטר, במזרחה גובהה הממוצע כ-150 מטרים מעל פני הים. הפרש הגבהים הממוצע בין חלקה המערבי והמזרחי של רמת המדבר הוא כ-450 מטר, והשיפוע מתון: 4 מעלות בממוצע. מה השטח של המדבר לא ידוע כיום עדיין מנסים לדעת את שטחו של המדבר.
 
=== במת השוליים המזרחיים ===
במת השוליים המזרחיים היא רצועה צרה לכל אורכו של מדבר יהודה. גבולה המערבי הוא גבול רמת המדבר, גבולה המזרחי הוא שפת מצוק ההעתקים. רוחבה המרבי הוא 6.5 ק"מ (באזור [[נחל צאלים]]), רוחבה המינימלי 200 מטר (באזור [[נחל קדם]]). צורתה כשל טבלה שטוחה, נטויה מעט לכוון מזרח, הנשברת מידי מספר קילומטרים על ידי קניוני הנחלים העמוקים. דרומה של במת השוליים לא תחום על ידי מצוק ההעתקים, אלא יורד במדרגת כפיפה חריפה לעבר ים המלח.ים המלח המקום הכי נמוך בעולם כולו!!!
 
=== מצוק ההעתקים ===
באזור במת השוליים המזרחיים מתאספים כל ערוצי המשנה לערוצי הנחלים המרכזיים, מערכת הניקוז דלילה, אך הנחלים גדלים ומתחתרים לעומק רב. בבמת השוליים ישנה תופעה המכונה "צלחות". צלחות אלו הם שקעים רדודים, בדרך כלל עגולים, חסרי ניקוז. שקעים אלו מתמלאים בסחף [[חרסית|חרסיתי]] בהיר העשיר ב[[מלח (כימיה)|מלחים]].
 
במצוק ההעתקים יורדים הנחלים המרכזיים בקניוני ענק, אליהם מתחברים עוד ערוצונים היורדים בתלילות בסדקים של קווי העתק. בנוסף ישנם ערוצים צעירים היורדים מראש המצוק או סמוך לו. ערוצים אלו לא יצרו קניונים, והם יורדים על פני המצוק במפלי ענק, היוצרים פרסות רחבות (ידועים בעיקר [[נחל קדם]] ו[[ערוץ הסלוודורה]]). אבל נכון לא אכפט לכם מזה וזה רק עבודת גיאוגרפיה
 
===ה[[נחל|נחלים]] העיקריים במדבר יהודה===
22,761

עריכות