הבדלים בין גרסאות בדף "אנרגיה גרעינית"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תקציר עריכה
מ (r2.7.2) (בוט משנה: ru:Ядерная энергия)
אנרגיה גרעינית מהווה כ-9% מכלל האנרגיה שמופקת בעולם. הטכנולוגיה להפקת חשמל מביקוע גרעיני מיושמת בעיקר במדינות מתועשות, במדינות ברית המועצות לשעבר ובסין, כמו גם לצורכי הנעה ימית צבאית בעיקר ב[[צוללת|צוללות]] וב[[נושאת מטוסים|נושאות מטוסים]]. הנעה באניות אזרחיות נוסתה בעבר במספר [[שוברת קרח|שוברות קרח]] רוסיות, וכן באניה האמריקנית סבאנה.
 
עלות ייצור החשמל בשיטה זו זולה במקרים רבים מעלות ייצורו מפחם, והיא נחשבת לזולה ביותר באנרגיה החלופית. הפקת חשמל בשיטה זו מהווה כחמישית מהפקת חשמל בעולם, ומיושמת בכ-31 ארצות שמפעילות כ-435 כורים גרעיניים, המפיקים הספק כולל של 370 גיגה-וואט. [[הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית]] (סבא"א) צופה גידול שנתי של 2.5 אחוז% בהפקת חשמל בתחנות כוח גרעיניות קימות ועתידות, עד להספק כולל של 679 גיגה-וואט בשנת 2030.<ref>[http://www.iaea.org/NewsCenter/PressReleases/2007/prn200719.html פרסום לעיתונות 2007/19 של [[הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית]] ]</ref>
 
חסרונותיה של שיטה זו הן: המורכבות של יישומה ותיחזוקה השוטף והבטוח, הסיכון המתמיד לעובדים, החשש מזיהום הסביבה במקרה של תקלה בכור והפקת תוצר לוואי רעיל ורדיואקטיבי עמיד שלא ניתן להפטר ממנו, ויש לאחסנו באופן מאובטח, לבל יזהם את [[כדור הארץ]] או ישמש ל[[פצצה מלוכלכת]]. בכל שנה מיוצרים בעולם עשרות אלפי טונות של [[פסולת רדיואקטיבית]] שיש לקוברה. כך בארצות הברית חוצבים [[מנהרה|מנהרות]] אחסון מאובטחות בליבם של הרים מבודדים כמו [[הר יוקה]], ששוכן צפונית מערבית ל[[לאס וגאס]], או משנעים פסולת רדיואקטיבית לאיחסונה במדינות העולם השלישי.
משתמש אלמוני

תפריט ניווט