לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "אברהם אורטליוס"

מ
בוט החלפות: \1
מ (r2.7.3) (בוט מוסיף: cs:Abraham Ortelius)
מ (בוט החלפות: \1)
מיום פרסומה בשנת 1570, היא הופיע ב-31 מהדורות במשך 43 השנים הבאות. בין השנים [[1565]] – [[1579]], הוציא לאור את מפת [[מצרים]] - 2 גליונות, את מפת [[אסיה]] - 8 גליונות ואת מפת [[ספרד]] - 6 גליונות.
 
בשנת [[1568]] הוציא לאור את התוכנית של טירת בריטנבורג שנבנתה באזור שפך ה[[ריין]] ב[[גרמניה]]. קירות המבנה המאסיביים על מגדליו העגולים, כפי שבאים לידי ביטוי בתרשים, מרמזים כנראה על טירה שהוקמה [[המאה ה-4|במאה הרביעית לספירה]]. "הארכיאולוגים המודרניים לא הצליחו לאתר את חורבות המבנה, שהפך לאחת מהתעלומות המפורסמות והרומנטיות ביותר של ה[[ארכיאולוגיה]] ה[[הולנד]]ית", שכן מיקומו המדויק שנוי במחלוקת עד עצם היום הזה. {{הערה|[http://www.livius.org/ga-gh/germania/lugdunum.html ראו מאמר בנושא] מאת Jona Lendering, באתר Livius העוסק במאמרים אודות העת העתיקה}}
 
אורטליוס יצר קשרים באנגליה עם היסטוריונים וקרטוגרפים, ביניהם האמפרי לויד (Humphrey Llwyd), שתרם לאורטליוס את מפת אנגליה ו[[וולס]],
האטלס 'תיאטרון העולם', שיצא לראשונה לאור בשפה ה[[לטינית]] בשנת 1570, סימן את תחילתו של [[תור הזהב]] בתחום הקרטוגרפיה הפלמית וההולנדית שהסתיים בסוף [[המאה ה-17]]. שמו מרמז כי העולם שהיה ידוע באותם זמנים, אינו ניתן רק לצפייה באטלס זה, אלא מהווה גם מעין במה לתגליות האדם.{{הערה|1=[http://maps.bpl.org/id/m8747?page=teacher_resources_result&dl_pp=0&dl_ob=&dl_od=&srch_fa=save&srch_topic_6=on&x=75&y=10 התייחסות לשם האטלס ומידע נוסף], באתר Norman B. Levental Map center, at the Boston Public Library}} הוא היה שונה במהותו מכל ספרי המפות שיצאו לאור לפניו. בטרם יציאתו של האטלס לאור, נכרכו יחדיו במשך השנים, מסמכים שתיעדו את הגילויים של ה[[פורטוגזי]]ם [[המאה ה-14|במאה ה-14]] [[המאה ה-15|ובמאה ה-15]] ומפות קיר שונות, שהופיעו בפורמטים שונים כספרי מפות, אך הם חסרו את המעוף, את המחשבה השיטתית ואת החידושים שבאו לידי ביטוי באטלס שיצר אורטליוס.
 
הוא העניק משקל שווה לכל האלמנטים המופיעים באטלס. הן המפות, הן הנרטיב ההיסטורי והן המקורות בהם השתמש, הוצגו באופן אחיד. הדיוק במפות היה אחד הגורמים המכריעים בבחירתן. כאשר היו בידי אורטליוס מספר מפות מאותה מדינה, הוא בחר להציג את המפות העדכניות ביותר. הוא פיתח גם גישה חדשנית בהתייחסותו ליוצרי המפות, בכך שדאג להעניק קרדיט לכל יוצר ויוצר. אם שמותיהם של יוצרים מסוימים לא אוזכרו במפות, הוא השקיע מאמצים רבים בהכנת גלופות חדשות, על-מנת לשלבם בהן ולהעניק ליוצרים את הכבוד הראוי להם. כמי שהתייחס לגאוגרפיה כאל אשנב להיסטוריה, הוסיף אורטליוס נספח לאטלס (Catalogus auctorum tabularum geographicarum), מעין מילון גאוגרפי המאזכר את שמותיהם העתיקים של המדינות והערים לצד שמותיהן המודרניים. {{הערה|[http://www.newadvent.org/cathen/11328b.htm ראו הרחבה בנושא] באתר newadvent.org}} כמו כן הוסיף לאטלס, קטלוג של מפות ( tabularum geographicarum), בו מופיעים גם שמותיהם של 91 מיוצרי המפות שחיו לפני שנת 1570. אזכור שמות היוצרים בקטלוג, מהווה עד היום תרומה מכרעת להיסטוריה של הקרטוגרפיה, שכן זהו המקור היחיד לשמותיהם.
 
==גלריית מפות==