לדלג לתוכן

יחס הרזרבה: הבדלים בין גרסאות

נוספו 275 בתים ,  לפני 8 שנים
אין תקציר עריכה
(הבינוויקי היה שגוי.)
'''יחס הרזרבה''' הוא שיעורמונח הב[[כסףמקרו (אמצעי תשלום)|כסףכלכלה]] שמשמשהמתאר את היחס בין כמות ה[[בנקמזומן|מזומנים]] לכיסוישבידי דרישותה[[בנק]]ים הלקוחותלבין לקבלגובה כסףההתחייבויות מזומןשלהם מהבנקלציבור.
לקוח בנקאי יכול לקבל מהבנק את כספו בשתי דרכים:
* כסף מזומן.
* פקדונות העובר ושב - שקים, העברות בנקאיות.
 
בפועל מקובל כי גובה התחייבויות הבנקים לציבור גדול בהרבה מכמות המזומנים שהבנקים מחזיקים בפועל. למעשה, אם כל לקוחות הבנק יבואו בבת-אחת למשוך את התחייבויות הבנק כלפיהם הבנק יפשוט רגל, אך משיקולים סטטיסטיים ניתן להניח באופן סביר כי הלקוחות שומרים על קצב משיכה מסוים הקטן בהרבה מפוטנציאל המשיכה המקסימלי, כך שהבנקים יכולים להתחייב לשלם הרבה יותר מכמות המזומן שבפועל נמצאת בידיהם.
כדי לתת ללקוח כסף מזומן, על הבנק לשמור על יחס רזרבה, כלומר חייב להישמר שיעור מסוים מסך כל הפקדונות שהופקדו בבנק שיהוו ערובה לכך שבעבודה שוטפת, כל לקוח שירצה לקבל כסף מזומן יכול לקבל אותו. יחס הרזרבה נקבע לרוב על ידי ה[[בנק מרכזי|בנק המרכזי]], כשבישראל [[בנק ישראל]] קובע אותו.
 
עם זאת, מקובל כי [[הבנק המרכזי]] מפקח על פעילות זו של הבנקים וקובע יחס המכריח את הבנקים לשמור על שיעור מזומנים מסוים כערובה להתחייבויותיהם כלפי הציבור. ככל שיחס הרזרבה גדול יותר כך הבנקים מוכרחים להחזיק ערובות מזומנים גדולות יותר כנגד התחייבויותיהם כלפי הציבור, ועל-כן ליחס הרזרבה קשר ישיר לסיכון שנוטל הבנק על-עצמו ועל היכולת שלו לעמוד בהתחייבויותיו. ככל שיחס הרזרבה קטן יותר כך הבנק פחות יציב, ומאידך לבנק יש אינטרס ליחס רזרבות קטן מכיוון שאז יתאפשר לו להלוות יותר ומכאן גם להרוויח יותר.
שיעור יחס הרזרבה נקבע על ידי השלטונות, כאשר ככל שיחס הרזרבה גדול יותר כך הבנקים מורשים לתת פחות הלוואות ויחס רזרבה נמוך משמעותו שהבנקים יכולים לתת יותר הלוואות ביחס למזומנים שברשותם.
ליחס הרזרבה קשר ישיר לסיכון ככל שיחס הרזרבה קטן יותר כך הבנק פחות יציב. מאידך לבנק יש אינטרס ליחס רזרבות קטן מכיוון שאז יתאפשר לו להלוות יותר ומכאן גם להרוויח יותר, על אותן הרזרבות.
 
הנחת יסוד אומרת שלא כל לקוחות הבנק יבואו לבנק באותה העת וידרשו את כספם ולא כולם ירצו לקבל כסף מזומן אלא יסתפקו בשק ובהעברה בנקאית ולכן לבנק אין צורך להחזיק 100 אחוז מסך הכסף שהופקד בו. במצב של מלחמה/ חשד להונאה בבנק/ משבר כלכלי קשה, מצב שהוא שונה מהנחת היסוד, לקוחות הבנקים "יסתערו" על הבנקים למשיכת כספיהם ובמצב כזה הבנקים צפויים לקרוס.
==הערות שוליים==
{{הערות שוליים|יישור=ימין}}
 
[[קטגוריה:מקרו-כלכלה]]
[[קטגוריה:בנקאות]]