לדלג לתוכן

אבן השתייה – הבדלי גרסאות

נוספו 292 בתים ,  לפני 9 שנים
הנה מקור לדוגמא
מ (r2.7.2) (בוט מסיר: en:Foundation Stone)
(הנה מקור לדוגמא)
כמה מן המפרשים פירשו שהכוונה היא ליסוד העולם במובן הרעיוני, שכן "מקום העבודה הוא יסוד העולם",<ref>[[פירוש המשנה לרמב"ם]], מסכת יומא, פרק ה' משנה ב'; מאירי שם.</ref> וכפי שנאמר "על שלושה דברים העולם עומד, על התורה '''ועל העבודה''' ועל גמילות חסדים".<ref>משנה מסכת אבות, פרק א' משנה ב'.</ref>
 
במסורת היהודית אבן השתייה היא המקום הקרוב ביותר לשערי שמים,<ref>מסכת קידושין סט, א: "בית המקדש גבוה מכל ערי ארץ ישראל, וארץ ישראל מכל הארצות", וכן [[מדרש תהלים]] צ"א ז.</ref> וכן האבן מהווה את הפתח אל השאול (ה[[גיהנום]]) או התהום.{{מקור}} על פי מסורת זו בעת [[המבול]] המסופר ב[[ספר בראשית]], הוזזה האבן על מנת לפתוח את מעיינות התהום ולהציף את העולם. מסכת [[עירובין]] מציינת כי שלושה פתחים לגיהנום: "האחד במדבר, האחד במים, והאחד בירושלים" (כאשר הכוונה לאבן השתייה). מסורות אלה עברו מהיהדות לאסלאם, המציין מתחת לאבן את מקום קברו של [[האדם הראשון]]., כדבריו של ח'אלד בן מעדאן, למשל, שחי במאה השמינית: {{מקורציטוטון|רֹאשׁוֹ שֶׁל אָדָם נִמְצָא מִיָּמִין לַסֶּלַע וּשְׁתֵּי רַגְלָיו בְּמֶרְחָק שְׁמוֹנָה עָשָׂר מִילִּים}}.
 
בספר [[הזוהר]] מבואר שאבן השתייה היא מצבת האבן שהונחה על ידי [[יעקב אבינו]], כמתואר ב[[פרשת ויצא]]. על פי פירוש זה, יעקב לן על הר המוריה, ו[[אלוהים]] התגלה אליו בחלום שם. [[חיים אבן עטר|אור החיים]] בפירושו על התורה מרחיב את הרעיון, וטוען כי מצבתו של יעקב נועדה להוות הכנה לבתי המקדש העתידים להיבנות שם.