לדלג לתוכן

בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה – הבדלי גרסאות

התחלה של ויקיזציה והסרת מידע טפל, יש עוד הרבה
(תבנית עריכה)
(התחלה של ויקיזציה והסרת מידע טפל, יש עוד הרבה)
{{עריכה|הערך כתוב כפרסומת}}
[[קובץ:Samlogo.jpg|שמאל|ממוזער|לוגו בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה. ציור של [[איוון שוובל]] בהשראת סרטו של סם שפיגל "חופי הכרך"]]
'''בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה''', הוא בית ספר ל[[קולנוע]] ב[[ירושלים]],. מיסודהוא נוסד ע"י [[משרד החינוך והתרבות]] ו[[הקרן לירושלים]], נוסד ב-[[1989]]. בית הספר נקרא בתחילת דרכו "בית הספר לקולנוע ירושלים", ומשנת [[1996]] הוא נושא את שמו של ה[[מפיק (קולנוע)|מפיק]] ה[[יהודי]] האמריקאי זוכה האוסקרים [[סם שפיגל]], בעקבות החלטת משפחתו לתרום מעזבונו מדי שנה לבית הספר.
 
בבית הספר, הממוקם באזור התעשייה [[תלפיות]], לומדים כ-160 תלמידים בשלושה מסלולי לימוד:
 
* '''המסלול המלא''' – המכשיר תלמידים ל[[בימוי]], [[תסריטאות]], [[צילום]], [[עריכה]] והפקהו[[הפקת קולנוע|הפקה]].
* '''מסלול [[תסריטאות]]''' - המכשיר תלמידים לכתיבה לקולנוע ולטלוויזיה.
* '''מסלול [[מפיק (קולנוע)|הפקה]] יוזמת''' – המכשיר תלמידים להפקה בתחומי המדיה השונים.
==היסטוריה==
=== הקמת בית הספר ===
בדצמבר [[1988]] פרץ [[מרד]] סטודנטים במגמה לקולנוע בבית הספר [[בית צבי]] ב[[רמת-גן]], שהיה אז לבית הספר לקולנוע היחיד שזכה לתמיכת [[משרד החינוך והתרבות]]. תלמידי המגמה לקולנוע טענו שבבית צבי קיימת העדפה מובנית למסלול ל[[משחק (אמנות הבמה)|משחק]], ודרשו [[אוטונומיה]] ניהולית למגמת הקולנוע. שר החינוך והתרבות דאז, [[יצחק נבון]], הקים [[ועדה ציבורית]] שתמכה עקרונית בעמדת הסטודנטים, והחליט, יחד עם ראש מנהל התרבות דאז, [[אבנר שלו]], להקים בית ספר עצמאי, ראשון מסוגו בישראל, לקולנוע ולטלוויזיה, שינוהל על ידי יוצרי קולנוע, ולשם כך פנה לראשי ערים מרכזיות בישראל.
 
ראש עיריית ירושלים, [[טדי קולק]], ומנהלת הקרן לירושלים, [[רות חשין]], ראו בכך חלון הזדמנויות "להביא את הים לירושלים" כלשונם, התחייבו להעמיד תקציבים הדדיים מול המדינה, וביוני [[1989]] הוחלט על הקמת בית הספר בירושלים.
=== השנים הראשונות ===
מסלול הלימודים בשנים הראשונות ארך שלוש שנים וחצי. בית הספר דגל בהקניית בסיס מקצועי רחב בכל תחומי העשייה הקולנועית: כתיבה, בימוי עלילתי, בימוי תיעודי, צילום, הפקה, עריכה, הקלטה ועוד, תוך מתן חשיבות להקניית תשתית עיונית ותרבותית לתלמידיו, ותוך חתירה מתמדת למצוינות.
 
בשונה מבתי הספר לקולנוע שפעלו באותם ימים (החוג לקולנוע ב[[אוניברסיטת תל אביב]] ו[[בית צבי]], שמגמת הקולנוע שלו נסגרה באותה עת) בית הספר סם שפיגל פעל להגדרת הקולנוע הקצר כ[[ז'אנר]], הגדיר את עצמו כ- "story telling school" ונתן חשיבות למרכזיותו של ה[[גיבור]] במסגרת הסיפור וה[[סיפר|נרטיב]]. כמו כן, הדגיש בית הספר את מיקוד עבודת ה[[במאי קולנוע|במאי]], בפראפרזה על אמירתו של [[אלפרד היצ'קוק|היצ'קוק]]: "תפקידו של הבמאי הוא לא רק לעבוד עם ה[[תסריטאי]], השחקנים, הצלם, העורך והמלחין; אלא לביים את הצופה". בית ספר האיר את עבודת הבימוי כמעשה רגשי בתקופה בה הקולנוע הישראלי העלילתי היה מנותק ומרוחק מהצופה הישראלי, ולא פנה אל נימי הרגש של קהלו.{{מקור}}
 
בשלוש שנותיו הראשונות, שמר בית הספר סם שפיגל על דממה תקשורתית, ולא הקרין את תרגיליו וסרטיו הראשונים בתחרויות ובפסטיבלים, מתוך החלטה להתמקד בשלב זה בבדיקה עצמית של דרכו וסגנונו כבית ספר וכחממה קולנועית.