לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מבצע פרקופ"

נוספו 12 בתים ,  לפני 8 שנים
אין תקציר עריכה
{{מלחמה|
|שם המלחמה=מבצע פרקוףפרקופ
|חלק מ=
|שם העימות=[[מלחמת האזרחים ברוסיה]]
|מפה=
}}
'''מבצע פרקוףפרקופ''' נערLנערך במהלך [[מלחמת האזרחים ברוסיה]] בתאריכים [[7 בנובמבר]] [[1920]] - [[17 בנובמבר]] [[1920]] על ידי [[הצבא האדום]] נגד [[הצבא הלבן]]. כתוצאה מהמתקפה חודש המשטר הסובייטי ב[[חצי האי קרים]] ושרידי הצבא הלבן פונו דרך הים ל[[טורקיה]]. בהיסטוריוגרפיה הסובייטית המבצע סימן סיום מלחמת האזרחים.
 
==כוחות הצבא האדום==
 
==מהלך הקרב==
תחילת [[מיכאיל פרונזה]] תכנן לתקוף לכיוון צ'ונגר, אך לאור מזג האוויר ואי-יכולת לנצל ספינות של שייטת [[ים אזוב]] הוא שינה את כיוון של המתקפה והחליט לתקוף באזור פרקוף[[מצר פרקופ]].
 
בליל [[8 בנובמבר]] יחידות של הארמיה ה-6 החלו בחציית המכשול המימי תוך מסע רגלי במים רדודים וקרים באורך של כ-8 ק"מ. לאור יום 8 בנובמבר הם כבשו שטחים ביבשה. במקביל, החל המתקפה חזיתית על קו הביצורים. מתקפה זו לא הניבה תוצאות. לחמרת, 9 בנובמבר יחידות פרשים בהיקף של כ-7 אלף פרשים עברו את המכשול במים רדודים ונתנו תגבורת משמעותית לכוחות חיל רגלים שכבר רוכזו בישבה. במהלך היום הצבא האדום הצליח לפרוץ את הקו הביצורים הראשון והתקרב לקו הביצורים השני. במהלך מספר ימים נערכו קרבות בקו הביצורים השני ובסופו של דבר גם הוא נפרץ למרות התנגדות חזקה של כוחות הצבא הלבן אך לצבא אדום הייתה עדיפות מספרית ברורה ויכולת להביא יחידות חדשות לשדה המערכה. ב-[[13 בנובמבר]] [[1920]] יחידות הצבא האדום נכנסו ל[[סימפרופול]] הנמצא במרכז חצי האי. עד ל-[[17 בנובמבר]] נכבשו ערי הנמל ומאבק מזוין הסתיים.
132,503

עריכות