לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "חוק האבל"

נוספו 60 בתים ,  לפני 8 שנים
אין תקציר עריכה
{{לשכתוב}}
[[קובץ:Hubble constant.JPG|שמאל|ממוזער|250px]]
'''קבוע האבל''' הוא קבוע ב[[אסטרונומיה]] המודרנית, הקשור לקצב ההתפשטות של [[היקום]], בהתאם לתאורית [[המפץ הגדול]]. נכון ל-[[20 בדצמבר]] [[2012]], ערכו של קבוע האבל, כפי שנמדד על ידי [[נאס"אלוויין המחקר WMAP]] של [[WMAPנאס"א]] הוא 69.32 קילומטר בשנייה למיליון [[פרסק]].
 
הקבוע קרוי על-שמו של האסטרונום [[אדווין האבל]], שבסוף שנות העשרים של המאה ה-20 ערך תצפיות ב[[גלקסיה|גלקסיות]] רחוקות. האבל זיהה ב[[ספקטרום]] שלהן תופעה המכונה [[הסחה לאדום]], המוסברת על-פי [[אפקט דופלר]] בכך שהן מתרחקות מאיתנו. האבל אסף נתונים המראים שזוהי תופעה כללית, וכמעט כל הגלקסיות הנצפות אכן מתרחקות מגלקסית [[שביל החלב]]. יתרה מזו, מהירות ההתרחקות תלויה בעיקר במרחקה של הגלקסיה מאיתנו, ועומדת ב[[יחס ישר]] למרחק. גלקסיה רחוקה פי שניים מתרחקת במהירות גדולה פי שניים; גלקסיה רחוקה פי עשרה מתרחקת במהירות גדולה פי עשרה.
החישוב נעשה באמצעות הנוסחה <math>\ H(t) = \frac{\dot{R}(t)}{R(t)}</math> כאשר <math>\ R(t)</math> הוא גודל הנקרא [[פרמטר הסקלה של היקום]].
 
נכון ל-[[20 בדצמבר]] [[2012]], ערכו של קבוע האבל, כפי שנמדד על ידי [[נאס"אלוויין המחקר WMAP]] של [[WMAPנאס"א]] הוא 69.32 קילומטר בשנייה למיליון [[פרסק]].
 
== ראו גם ==