לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "חוק האבל"

הוסרו 215 בתים ,  לפני 8 שנים
אין תקציר עריכה
הקבוע קרוי על-שמו של האסטרונום [[אדווין האבל]], שבסוף שנות העשרים של המאה ה-20 ערך תצפיות ב[[גלקסיה|גלקסיות]] רחוקות. האבל זיהה ב[[ספקטרום]] שלהן תופעה המכונה [[הסחה לאדום]], המוסברת על-פי [[אפקט דופלר]] בכך שהן מתרחקות מאיתנו. האבל אסף נתונים המראים שזוהי תופעה כללית, וכמעט כל הגלקסיות הנצפות אכן מתרחקות מגלקסית [[שביל החלב]]. יתרה מזו, מהירות ההתרחקות תלויה בעיקר במרחקה של הגלקסיה מאיתנו, ועומדת ב[[יחס ישר]] למרחק. גלקסיה רחוקה פי שניים מתרחקת במהירות גדולה פי שניים; גלקסיה רחוקה פי עשרה מתרחקת במהירות גדולה פי עשרה.
 
היחס בין מהירות ההתרחקות לבין המרחק הוא '''קבוע האבל'''. ערכו של הקבוע המסומן באות <math>\ H_0</math>, לפי המדידות העדכניות ביותר, הוא '''20.18 ± 7469.332 [[ק"מ]] ל[[שנייה]], ל[[מיליון]] [[פארסק]]'''<ref>[http://map.gsfc.nasa.gov/m_uni/uni_101expand.html האתר של חללית המחקר WMAP]</ref>. דהיינו, גלקסיה המרוחקת מאתנו כמאה מיליון פארסק, או 326 מיליון [[שנת אור|שנות אור]] בקרוב, מתרחקת מאתנו במהירות של 76,080932 ק"מ לשנייה. המרת הקבוע ליחידות זמן נותנת בקירוב טוב 1 חלקי 14 מיליארד שנה, קרוב ל[[גיל היקום]] המוערך היום ב-13.7 מיליארד שנה.
 
הקושי בהערכת הקבוע נובע מכך שקשה להעריך את מרחקה האמיתי של גלקסיה מאיתנו. הערכות אלה מבוססות על עוצמת הקרינה של הגלקסיה ושל עצמים בולטים בתוכה, כגון [[משתנה קפאידי|משתנים קפאידיים]] ו[[סופרנובה|סופרנובות]].
התצפיות של האבל מתאימות ביותר למודל שבו כל הגלקסיות מתרחקות זו מזו, כמו רסיסים של פצצה. עם זאת, היום מקובל לראות בכך ראיה להתפשטות של המרחב עצמו, ולא לכך שהגלקסיות מתרחקות זו מזו בתוך מרחב קבוע. בין כך ובין כך, התגלית של האבל הייתה ההוכחה המשמעותית הראשונה למודל של [[המפץ הגדול]] לגבי הולדת [[היקום]] ו[[התפשטות היקום|התפשטותו]] בהמשך.
 
השיטות להערכת [[גיל היקום]] מתבססות רובן ככולן על אומדנים של הקבוע של האבל, ומקנות משנה חשיבות להערכה מדויקת של קבוע יסודי זה. נסיונות לשפר את ההערכות הנוכחיות היו בין הגורמים העיקריים לשיגור [[טלסקופ החלל האבל|טלסקופ החלל]] על-שם [[אדווין האבל|האבל]], שבהיותו חופשי מהפרעות [[אטמוספירה|אטמוספיריות]] אמור לאפשר תצפיות מדויקות יותר מאלו שמתבצעות מן הקרקע. עד ששוגר טלסקופ החלל, הוערך הקבוע של האבל בין 50 ל־100 קילומטר בשנייה למיליון פרסק, ורק נתונים עדכניים שסיפק טלסקופ זה, בשנים [[1998]]-[[1999]], אפשרו לשפר את ההערכה לתחום שבין 60 ל־80 ולהעמידו על 69.32 בסוף 2012.
 
על-פי [[המודל הסטנדרטי]] ב[[פיזיקה]], הגורם היחיד שיכול להאט את התרחקות הגלקסיות הוא כח ה[[כבידה]], המושך את הגלקסיות זו לזו וגורם לכך שהקבוע של האבל יורד בערכו עם הזמן. תצפיות מאוחרות, מסוף המאה ה־20, מצביעות לכאורה על כך שקצב ההתפשטות גדל. תופעה זו עדיין אינה מוסברת די הצורך, ויש הקושרים אותה ב[[אנרגיה אפלה]].
 
החישוב נעשה באמצעות הנוסחה <math>\ H(t) = \frac{\dot{R}(t)}{R(t)}</math> כאשר <math>\ R(t)</math> הוא גודל הנקרא [[פרמטר הסקלה של היקום]].
 
נכון ל-[[20 בדצמבר]] [[2012]], ערכו של קבוע האבל, כפי שנמדד על ידי [[לוויין המחקר WMAP]] של [[נאס"א]] הוא 69.32 קילומטר בשנייה למיליון [[פרסק]].
 
== ראו גם ==
 
* [[גיל היקום]]
* [[אדווין האבל]]
 
== הערות שוליים ==