לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "צפיפות היקום"

נוספו 30 בתים ,  לפני 15 שנים
בוט - מחליף 'ע"י' ב'על ידי'
(בוט - מחליף 'ע"י' ב'על ידי')
 
 
סוג הפתרונות של משוואות קובע את ה[[גאומטריה]] של היקום: האם זה יקום [[גאומטריה אוקלידית|אוקלידי]] שטוח, יקום בעל עקמומיות חיובית וסגור (מעין על-[[כדור (גאומטריה)|כדור]]) או יקום בעל עקמומיות שלילית ופתוח. כמו כן קובעות המשוואות את קצב התפשטות היקום והאם ימשיך להתפשט לנצח או יקרוס תחתיו. סוג הפתרונות נקבע ע"יעל ידי הצפיפות הכוללת וה[[לחץ]] ביקום.
 
הצפיפות שנותנת יקום שטח (ללא הקבוע הקוסמולוגי) נקראת [[צפיפות קריטית]] וערכה נתון ע"יעל ידי
: <math>\ \rho_c = \frac{3 H^2}{8 \pi G}</math>
כאשר H הוא [[קבוע האבל]] ("קבוע" זה משתנה בזמן). את צפיפות החומר נהוג לבטא ביחידות של צפיפות קריטית,
 
את צפיפות היקום אפשר למדוד באמצעות 2 גישות עיקריות:
# '''הגישה הישירה:''' בגישה זו "סופרים" את כמות המסה ביקום ע"יעל ידי סכימה על כל המסות של כל העצמים הקוסמולוגיים שידועים לנו ואקסטרפולציה של צפיפותם ביקום (למשל: אנו יודעים בערך את צפיפות הגלקסיות ביקום וכן את המסה הממוצעת של גלקסיה. כך אפשר לחשב את המסה הכוללת הנובעת מגלקסיות). את המסה של עצם קוסמולוגי אפשר למדוד במגוון רב של שיטות, המנצלות תכונות שונות של העצם, כגון [[בהירות]] (Luminosity), השפעה כבידתית על עצמים סמוכים (כגון [[עקומות סיבוב]] ומסלולים אליפטיים) וכן [[עידוש כבידתי]]. ראו עוד בנושא זה במאמר על [[חומר אפל]].
# '''הגישה העקיפה''': מודדים את הגאומטריה של היקום ואת קצב ההתפשטות שלו וממנו מסיקים על סך המסה ביקום וצפיפותו.
 
 
==הגדרה מתמטית==
צפיפות היקום בכל נקודה נתונה ע"יעל ידי [[טנזור]] צפיפות המאמץ-מסה-אנרגיה <math>\ T_{\mu \nu}</math> וזו, עפ"י [[תורת היחסות הכללית]] מעקמת את ה[[מרחב]] שסביבה, בצורה הנתונה ע"יעל ידי משוואת איינשטיין
:<math>R_{\mu \nu} - {R \over 2} g_{\mu \nu} + \Lambda g_{\mu \nu} = {8 \pi G \over c^4} T_{\mu \nu}</math>
 
68,018

עריכות