לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "טלפתיה"

נוספו 264 בתים ,  לפני 8 שנים
מ
שוחזר מעריכות של 79.183.200.110 (שיחה) לעריכה האחרונה של Lionster
מ (שוחזר מעריכות של 79.183.200.110 (שיחה) לעריכה האחרונה של Lionster)
'''טלפתיה''' (מיוונית: טֶלֶ = רחוק, למרחק; פתוס = רגש) היא סוג של [[תפיסה על-חושית]] (ESP - Extra-Sensory Perception), המתוארת כיכולת להבחין, באופן [[מודעות|מודע]] או [[לא-מודע]], ב[[מחשבה|מחשבותיו]], [[רגשות]]יו ותחושותיו של אדם (או יצור) אחר, ללא גירוי [[חוש]]י כלשהו.
 
טלפתיה היא תופעה אחת מתוך קבוצת תופעות [[פסבדו-מדע]]יות בתחום ה[[פאראפסיכולוגיה]] (מ[[יוונית]] - מעבר ל[[פסיכולוגיה]], או דומה לפסיכולוגיה), שמעולם לא הוצגו ראיות חותכות לקיומה. החוקרים בפסיכולוגיה וב[[נוירולוגיה]] אינם סבורים שהיא אפשרית כלל ועיקר, משום שה[[מוח]] פועל באמצעות אימפולסים חשמליים ומוליכים כימיים ([[נוירוטרנסמיטר]]ים), שאינם משדרים אותות כלפי חוץ.
טלפתיה היא כביכול אמונה של אנשים המאמינים שיש יכולת לבני אדם לשדר ולקלוט בתוך הנפש והראש . אך למרות זאת זה אכן קורא בלי שאנו מודעים לזה כלל כגון: שאנחנו יודעים מי מתקשר אליכם מבלי לראות. טלפתיה פירושה בשפת יום קריאת מחשבות כל אחד יכול לעשות זאת אם קצת אימון לקרוא שפת גוף זה חלק מזה וגם פסיכולוגיה זה לא מסובך זה הכל משודר מהגוף.
 
==היסטוריה==
כשנוסדו הארגונים הראשונים לחקר התופעות העל-טבעיות, שמאוחר יותר קיבלו את השם '''פאראפסיכולוגיה''', הייתה מטרתם חקר הטלפתיה - היכולת להעביר מחשבות, מאדם לאדם.
 
חקר הטלפתיה קיבל תנופה מדעית בראשית שנות ה-30, עם תחילת המחקרים שערך הפרופסור האמריקני לפסיכולוגיה מאוניברסיטת דיוק, ג'וזף בנקס ריין (Joseph Banks Rhine), שכינה את התופעה תפיסה על-חושית. יחד עם עמיתו לאוניברסיטה, קרל זנר, פיתח ריין חמישה קלפים נושאי צורות (ריבוע, עיגול, כוכב מחומש, גלים וסימן +) שאותם היה צריך לנחש "קורא המחשבות". בכל הניסויים הללו לא נמצאו הוכחות חותכות לקיומה של טלפתיה.
 
באותה תקופה ניסה החוקר הסובייטי ל. וסילייב מאוניברסיטת לנינגרד להפנט אנשים ממרחק 1,000 מייל ולהשפיע עליהם בכוח הטלפתיה. הניסויים נערכו גם דרך מסכי מיגון אטומים לגלים אלקטרומגנטיים, מה שהוביל את וסילייב להשערה כי במקרה של ה-PSI לא מדובר בגלים כאלה, אלא באנרגיה אזוטרית ואקזוטית ייחודית. אין הוכחות להצלחתם של ניסויים אלה.
7,998

עריכות