לדלג לתוכן

האוזן השבורה – הבדלי גרסאות

נוספו 3,189 בתים ,  לפני 8 שנים
הסבר בדף שיחה
מ (בוט: מעביר קישורי בינויקי לויקינתונים - d:q837333)
(הסבר בדף שיחה)
 
==עלילת הספר==
פסלון של אליל, אשר שייך במקור לשבט אינדיאנים בדרום אמריקה, נגנב מהמוזיאון לאתנוגרפיהל[[אתנוגרפיה]], בבריסל. מנהל המוזיאון אומר כי אין לפסלון ערך עצמי, והוא משער שהגנב הוא אספן. למחרת הפסלון חוזרמושב למוזיאון, יחד עם פתק התנצלות, אשרהאומר יש בו התנצלות,שהסיבה ושהגניבהלגנבה הייתה הימור. טינטין, שהביןכאחד בכתבים,מהכתבים שםהמסקרים לבאת הסיפור, מבחין שהאוזן של הפסלון שהוחזר, לאאינה שבורה, כמובניגוד בפיסלוןלפסלון המקורי, והבין כיומבין יששמדובר זיוףבזיוף. טינטין בודק בספר על אמריקה הדרומית, והואומוצא מבחין בתמונה של הפסלון -שצויירה על ידי חוקר-שם שהפסלון המקורי נוצר על ידי שבט הארומביהץהארומביה. נכתב בספר שהאוזניים שלבתמונת הפסלון ניזוקו,שבספר לעומתאכן הפסלון שבמוזיאוןניכר, שבושאחת האוזנייםמאוזניו לאהייתה ניזוקן. לטינטין נודע שמי שגילף את הפיסלון-איש בשם בלתזר- נרצח, וטינטין חשב שבלתזר עשה את הזיוףשבורה.
 
טינטין מנסהקורא להשיגדיווח אתעל התוכיגלף שלבשם בלתזר, שנמצא מת עקב דליפת גז בחדרו. עם זאת התוכי שלו שרד את הדליפה. לאחר ביקור במקום, טינטין משוכנע שבלתזר נרצח, ודליפת הגז נעשתה אחר כך, כדי לקבללהשוות עודלרצח מידעמראה עלשל הזהותתאונה. טינטין חושד שבלתזר הוא זה שגילף את החיקוי של מיהפסלון, שרצחוהוא מנסה להשיג את התוכי של בלתזר, אבלכדי במהרהלהשיג רמז על זהות הרוצח. אולם עד מהרה הוא מגלה ששני דרום- אמריקאים, בשם אלונזו פרז ורמון באדה, עסוקים גם הם במרדף אחראחרי הפיסלון,התוכי. הם ומנסיםמנסים להרוג את טינטין.
התוכי חוזר על המילים האחרונות של הבעל המנוח, ששם הרוצח הוא רודריגו טורטיה. אלונזו ורמון כבר יודעים על טורטיה, ואז טינטין והצמד עולים על ספינה לדרום אמריקה, ובאותו ערב אלונזו ורמון רוצחים את טורטיה.
 
בסופו של דבר, התוכי חוזר על המילים האחרונות של הבעל המנוח, ששם הרוצח הוא רודריגו טורטיה. אלונזו ורמון עולים על ספינה לדרום אמריקה, בה אמור טורטיה להימצא. במהלך ההפלגה זוג הרודפים מוצא את חדרו של טורטיה, רוצח אותו, ומשליך את גופתו אל הים. בין חפציו נמצא עוד העתק של הפסלון הגנוב. טינטין, שהיה גם הוא על האנייה, בתחפושת, מביא למעצרם של הצמד כאשר האנייה עוגנת בנמל הראשי של רפובליקת סן-תאודורוס. הפושעים נלקחים על ידי חיילים מקומיים בפיקודו של קולונל, שהוא למעשה ידיד של השניים, כך שהם משוחררים מיד. הקולונל גם מסייע להם להפליל את טינטין, על ידי החלפת המטען שלו במזוודה המכילה חומרי נפץ. טינטין נעצר, מואשם בטרור, ונגזר עליו עונש מוות.
על הספינה העניינים מסתבכים אלונזו ורמון רצחו את טורטיה כי הוא זה שגנב את הפסלון מהמוזיאון והחזיר זיוף. כשאלונזו ורמון בודקים את המטען של טורטיה הם מגלים שהפסל שנגנב מהמוזיאון לא נמצא. טינטין שהיה בתחפושת עצר את הצמד על הספינה והם הוחזרו לארץ הולדתם -סן-תאודורוס- והם הפליגו על סירה קטנה עם השוטרים וטינטין, אך השוטרים שיתפו פעולה עם הפושעים. כשכבר היו בסן-תאודורוס, הורו להוציא את טינטין להורג על ידי כיתת היורים, אך הוא לא נורה כי באותו רגע גנרל אלקאזאר והמורדים שלו הצילו את טינטין, תפסו שילטון על סן-תאודורוס, והכניעו את טפיוקה האויב הכללי של אלקאזאר.
 
טינטין מוצא את עצמו מול כיתת יורים. אולם באותו רגע, המורדים בראשות גנרל אלקאזאר, מנצחים את גנרל טפיוקה, השליט הקודם, וטינטין ניצל. טינטין כבר שתוי לגמרי, וזאת מכיוון שבמהלך העמידה מול כיתת היורים, גילו החיילים שהרובים שלהם מושבתים, והמפקד הזמין את טינטין ל"כוס משקה קטן" עד להסדרת העניין. כשיכור, טינטין תומך בתלהבות באלקאזאר אל מול כיתת היורים. כאשר אלקאזאר מנצח, הוא מזמין אליו את טינטין, ונותן לו דרגת קולונל. כאשר עוזרו האישי של הגנרל מציע למנות אותו לקורפורל (רב"ט) בלבד, מכיוון שיש להם רק 48 קורפורלים, ואילו 3487 קולונלים - הגנרל כועס, והוא ממנה את טינטין לעוזרו האישי ומדיח את העוזר לדרגת קורפורל.
אחר-כך טינטין והגנרל משתכרים מהמשקה הכללי של סן-תאודורוס, וטינטין מקבל עמדה גבוהה בצבא של הגנרל. אלונזו ורמון ניסו שוב פעם לתפוס את טינטין, כי חשבו שיש לו את מיקומו המדויק של הפסל אך נכשלו. הוא תופס את הצמד ומכניס אותם לכלא, אבל הם ברחו.
 
כאשר טינטין מתפקח משכרותו הוא מגלה את עמדת הכוח אליה נכנס מבלי משים. יש לו אויבים רבים: עוזרו האישי לשעבר של גנרל אלקאזאר, מנסה להרוג אותו ואת הגנרל. גם אלונזו ורמון עוקבים אחריו, והם מצליחים ללכוד אותו. הם דורשים ממנו, באיומי אקדח, לגלות את מיקומו האמיתי של הפסלון, מכיוון שגם הפסלון שהיה במטענו של טורטיה היה זיוף. טינטין ניצל מהם, והוא מצליח לעצור אותם ולהכניסם לכלא. מאוחר יותר הם מצליחים להמלט.
בגלל הנפט במדינה, המדינה השכנה, נואבו ריקו, מכריזים על מלחמה כדי לתפוס יותר קרקעות עם נפט. טינטין מנסה לעשות שלום, אך נציג הנפט של המדינה השנייה רוצה שאיש בשם פאבלו ירצח את טינטין. הניסיון נכשל, וטינטין לוכד אותו, וכאשר פאבלו מבקש רחמים, טינטין נותן לו ללכת.
המדינה השכנה ניצחה, וטינטין נמצא בשבי, אך פאבלו משחרר אותו כי טינטין שיחרר אותו.
הוא מסיע את טינטין לגבול נואבו ריקו, טינטין מופיע בעיתון המקומי כי כמעט גרם להפסקת המלחמה.
 
בנוסף לכך, שתי חברות נפט יריבות: "ג'נרל אמריקן נפט", ו"בריטניה-דרום אמריקה בנזין", מנסות לעורר מלחמה בין מדינת סן-תאודורס לבין המדינה השכנה נואבו-ריקו, כדי להשיג על ידי זה שליטה בכמה שדות נפט רווחיים. כאשר טינטין מסרב לשתף פעולה, הנציג של ג'נרל אמריקן נפט, שוכר רוצח בשם פאבלו כדי להרוג אותו. בו זמנית מנסה גם רמון לרצוח את טינטין. שני הרוצחים מכשילים זה את זה, מבלי משים, וטינטין לוכד את פאבלו. כאשר פאבלו מבקש רחמים, טינטין נותן לו ללכת.
טינטין הבין שהוא לא רחוק מנהר שלידו שוכן השבט ארומביה, שחיים במבודד, טינטין לא רצה את הערך של הפסלון, אלא לדעת למההרבה אנשים ניסו לגנוב אותו, והרגו בשבל להשיג אותו, והוא הבין של לארומביה יש את הפתרון. הוא רצה שיליד מקומי יסיע אותו לשבט, אך רק אחד מסכים תמורת כסף. טינטין שוכר אותו והם מפליגים בנהר עד לשבט. ביום למחרת האיש שטינטין שכר, נעלם וגם סירת הקאנו.
ביערות הגשם טינטין פוגש חוקר בריטי בשם רידגוול, שהתידד עם השבט, ומבין שהחוקר הכיר, את החוקר הקודם ווקר (שכתב ואייר את הספר שטינטין קרא על הארומביה, [[לונדון]], [[1875]]) גנב את האליל כי גילה שיש בתוכו יהלום מקודש, וברח משם, טינטין הבין שווקר היה עם לופז חוקר נוסף, שבגלל ווקר, כל כמעט החוקרים חוץ מווקר ורידגוול מתו. טינטין הבין שלופז היה מקושר עם טורטיה, טינטין שם לב לאלונזו ורמון ואז רדף אחריהם.
 
לאחר מכן נציג חברת הנפט מציג לגנרל אלקאזאר הוכחות, לפיהן טינטין הוא מרגל. הוא נידון למוות, אבל פאבלו, כהכרת תודה, מחלץ אותו מן הכלא. טינטין נמלט ברכב ממשלתי, ופורץ עמו את הגבול אל נואבו-ריקו. האירוע מוגזם על ידי העיתונות והממשלות היריבות, ונעשה עילה לפריצת המלחמה, אותה ביקש טינטין למנוע.
טינטין איחר והגיע למבוי סתום, טינטין חזר הביתה, ושמע שסן-תיאודורוס ונואבו ריקו השתלבו והבינו שהכל היה לחינם.
 
טינטין הופתע מזה שמצא חנות שבה מוכרים הרבה עותקים של הפסלון שמכר אחיו של בלתזר המנוח, ועם זאת הוא מכר את הפסל המקורי לשמואל גולדבר, שעזב לאמריקה, טינטין טס במטוס כדי להדביק את הספינה שעליה נמצאים אלונזו ורמון. אלונזו ורמון השיגו את הפסלון המקורי. טינטין והצמד נמצאים במהלך עימות, כאשר הפסל נופל וחושף את היהלום. שלושתם מנסים להציל את היהלום שנופל לאוקיינוס, והם אחריו, טינטין ניצל על ידי הצוות של הספינה, אך אלונזו ורמון,טובעים. היהלום נאבד באוקיינוס, אך את הפסלון המקורי מדביקים והוא שוב מוצג בראווה במוזיאון.
טינטין מגלה שהוא לא רחוק מנהר שלידו שוכן השבט הארומביה, החיים במבודד. מכיוון שהפסלון חסר ערך אמיתי, טינטין תוהה מדוע אנשים רבים כל כך רודפים אחריו. הוא משער שלבני השבט תהיה תשובה על כך. טינטין משיג יליד מקומי המסכים לקחת אותו אל השבט, אך מאוחר יותר האיש נעלם וטינטין נותר לבדו ביערות הגשם.
 
ביער פוגש טינטין חוקר בריטי בשם רידג'וול, שהתידד עם השבט. טינטין לומד ממנו, שהפסלון ניתן במתנה לחוקר קודם בשם ווקר (שהוא גם מחברו של הספר על דרום אמריקה (לונדון 1875), שטינטין קרא קודם לכן). כאשר החוקרים עזבו, גילו בני השבט שיהלום מקודש להם נעלם איתם. לופז, מתורגמן [[מסטיסו]], הוא זה שגנב אותו. בני השבט רדפו אחרי החוקרים, והרגו כמעט את כולם, חוץ מווקר ולופז. טינטין מבין שלופז החביא את האבן בתוך הפסלון.
 
טינטין עוזב את השבט, רק כדי לפגוש שוב את לופנזו ורמון, שערקו מצבא סן-תאודורס. הם מנסים שוב להכריח אותו לגלות את מיקומו האמיתי של הפסלון, דבר שהוא עצמו אינו יודע, והוא מצליח להתגבר עליהם. בארנקו של אלונסו הוא מגלה פתק חתום על ידי לופז, המאשר את העובדה שהיהלום נמצא בתוך הפסלון. הפתק נלקח מרכושו של טורטיה, גונב הפסלון, שנרצח על ידי לופנזו ורמון. מאוחר יותר שני אלו בורחים מטינטין, ומשאירים אותו ביער ללא סירה.
 
טינטין מבין שהגיע למבוי סתום, והוא חוזר הביתה. שם הוא שומע דיווחים על כך שסן-תיאודורס ונאובו ריקו חתמו על הסכמי שלום, וכן על כך שהשדות המדוברים נמצאו ללא כל נפט. אז הוא מגלה להפתעתו עותקים רבים של הפסל, נמכרים בחנויות. הוא מגיע למפעל המייצר את הפסלים, המנוהל על ידי אחיו של בלתזר המנוח. שם נאמר לו שהפסלון המקורי נמכר לאמריקאי עשיר בשם סמואל גולדבר, שעזב באניה לאמריקה. אולנסו ורמון, ששמעו גם הם על כך, עלו על האוניה. טינטין מצליח להדביק את האוניה באמצעות מטוס המביא דואר. בינתיים הצמד חודר לחדרו של סמואל, וגונב את הפסלון. טינטין מפתיע אותם על הסיפון, הפסלון נופל מידם ונשבר, והיהלום נחשף. אך היהלום מתגלגל מהסיפון אל הים לפני שמישהו מהם מספיק לעצור אותו. בעימות האלים שנוצר נופלים שלשתם: אולנסו, רמון, וטינטין, אל הים. טינטין ניצל, אך השניים האחרים טובעים (בתמונתם האחרונה הם נראים כמלווים על ידי שדי שאול).
 
לאחר שסמואל גולדבר שומע על סיפורו של הפסלון, הוא מסכים להחזירו למוזיאון. בתמונה האחרונה נראה הפסלון, שבור אך מודבק, ניצב על מקומו הראשון.
 
==ראו גם==
74

עריכות