לדלג לתוכן

שחמט – הבדלי גרסאות

נוספו 33 בתים ,  לפני 8 שנים
מ
←‏היסטוריה: קישור פנימי
מ (←‏היסטוריה: רווח)
מ (←‏היסטוריה: קישור פנימי)
מקורותיו של משחק השחמט לוטים בערפל ושנויים במחלוקת, והמצאתו יוחסה לאימפריות שונות של העולם העתיק ב[[סין]], ב[[הודו]], ב[[מצרים העתיקה|מצרים]] או ב[[ממלכת פרס|פרס]]. ככל הנראה, מוצאו של השחמט ממשחק הלוח ה[[הודו|הודי]] [[צ'טורנגה]], שנדד וזכה לווריאציות שונות במזרח כמו שיאנג-צ'י בסין, שוגי ביפן, [[ג'נגי]] ב[[קוריאה]] ו[[מקרוק]] ב[[תאילנד]] וב[[קמבודיה]]. גרסה אחרת שתומך בה דייוויד ה. לי טוענת שמקור השחמט המודרני במשחק הסיני [[שיאנג-צ'י]] שהומצא, לפי גרסה זו, בסין ב[[:קטגוריה:המאה ה-2 לפנה"ס לפי שנים|מאה ה-2 לפנה"ס]]. טענות שונות כאילו שורשו של המשחק עתיק בהרבה שגויות ככל הנראה. התפשטותו המהירה החלה מן המאה השביעית, ללא אזכורים כלשהם בספרות לפני כן, המעידים על כך שהומצא קרוב לתקופה זו.
 
בסביבות שנת [[1200]] חוקי משחק שונים החלו להופיע ב[[אירופה]] הדרומית ובסביבות שנת [[1475]] נכנסו לשחמט כמה שינויים גדולים והפכו אותו למשחק המוכר כיום. לפי סברה אחת מקור החוקים החדשים הוא באיטליה ואילו לפי סברה אחרת בספרד. השינויים היו כדלקמן: הרגלים קיבלו אפשרות לדלג מעל משבצת אחת במסעם הראשון ולהכותו[[הכאה דרך הילוכו|להכות את רגלי היריב דרך הילוכו]]. גם הרצים והמלכות קיבלו את מאפייניהם המודרניים. החוקים החדשים התפשטו במהירות ברחבי אירופה המערבית והתקבעו סופית בראשית המאה ה-19.
 
תחרות מקצועית בינלאומית בשחמט נערכה בלונדון ב-[[1851]] וניצח בה [[אדולף אנדרסן]]. כוכבים נוספים החלו להופיע בשמי השחמט. בתחרות שנערכה בשנת [[1886]] נהוג לראות את התחרות הראשונה לתואר אליפות העולם בשחמט. האלוף הראשון היה [[וילהלם שטייניץ]]. מאז משחק השחמט נותר ללא שינויים גדולים עד שנת 1993 שבה אלוף העולם דאז, [[גארי קאספרוב]], ניתק את יחסיו עם [[פיד"ה]] ונוצר משבר בעולם השחמט, אך הוא נותר בירוקרטי בעיקרו.
5,949

עריכות