לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "דיונאה"

נוספו 278 בתים ,  לפני 7 שנים
אין תקציר עריכה
|שימור=שימור VU
}}
'''דיוניאה''' היא [[צמח טורף]] ממשפחת ה[[טלליתיים]] (Droseracea). היא צומחת באדמותבקרקעות דלותחמוצות למיניהן, שבהן זמינות המינרלים (ובמיוחד הזרחות) נמוכה. ומכיוון שאיננה מסוגלת להשיג את ה[[מלח (כימיה)|מלחים]] והחומרים הדרושים לה מן האדמההקרקע הפכה במהלך ה[[אבולוציה]] לטורף שמסוגל להשיג מזון מן החי. הדיוניאה משלימה את אספקת ה[[חנקןמזון]] שלה על ידי [[עיכול]] [[חלבון|חלבוני]] הגוף של [[חרקים]] ו[[בעלי חיים]] קטנים אחרים.
 
הדיוניאה מצויה בביצות של [[צפון קרוליינה]], בחלקה המזרחי של [[ארצות הברית]]. טרפה הרגיל כולל חרקים ופרוקי רגליים אחרים, אם כי היא עשויה ללכוד גם יצורים אחרים, כמו [[חשופית|חשופיות]].
 
עלי הדיוניאה כוללים שתי [[אונה|אונות]] בצורת [[כליה]] שציר העלה מחבר ביניהן. אונותהעלה אלה משמשותמשמש כמלכודת שמסוגלת להיסגר על בעלי חיים על ידי הצמדת האונות זו לזו. פני השטח הפנימים של כל אונה מכוסים בבלוטות עיכול, שצבען לעיתים אדום - דבר המקנה לאונות את צבען האדום. לאורך השוליים הפנימיים הירוקים של המלכודת ישנה שורה של בלוטות נוספות, שמפרישות צוף רירי המשמש לשם משיכת חרקים ולאטימת המלכודת לאחר סגירתה.
על שטחה הפנימי של כל אונה נמצאות שלוש שערות-חישה המשמשות להפעלת מנגנון הסגירה של המלכודת. כאשר נוגע חרק בשניים או בשלושה מהזיפים הללו בזה אחר זה, הם מחוללים [[פונציאל פעולה]] חשמלי חלש. האות החשמלי הזה עובר מהשערות לכל חלקי המלכודת וגורם לסגירה מהירה של המלכודת על בעל החיים שבתוכה. שולי כל אונה מצויידים בשיניים ארוכות המשתלבות זו בזו בעת סגירת המלכודת ועל ידי כך נמנעת בריחת הטרף. גרויים מכנים מפרפוריו של הטרף המנסה להימלט גורמים לתנועה נוספת של אונות המלכודת, שבסופה נצמדים בחוזקה שולי האונות זו לזו, בשטחבאזור שמכוסה בבלוטות השוליים, ובכך נאטמת המלכודת הסגורה. בעקבות קבלת גרויים כימיים מהטרף מתחילה הפרשת מיץ עיכול לתוך חלל המלכודת, שבו כלוא הטרף. ביןמיץ האונותהעיכול החומצי, מופרששמופרש מבלוטות העיכול, מיץ עיכול חומצי שכוללכולל [אנזים|אנזימים]] שונים שמפרקים את חלקיו הרכים של גוף החרק. תוצרי העיכול נספגים בבלוטותעל ידי בלוטות העיכול ומועברים האמצעותבאמצעות מערכת השיפהההובלה לשארלקודקודי אבריהצמיחה של הצמח. הפרשת מיץ העיכול מתחילה בעקבות קבלת גרויים כימיים מההפרשות הטרף.
 
המלכודת נפתחת כשהעיכול וספיגת תוצריו הסתיימו. עיכול טרף גדול, שמספק לצמח שפע של מזון, מביא להזדקנות המלכודת ומאפשר פיתוח מלכודות חדשות שיחליפובקודקוד אותההצמיחה של הצמח. מלכודות צעירות אלה יחליפו את המלכודת שהזדקנה. לעומת זאת, לאחר עיכול טרף קטן יכולה המלכודת יכולה להמשיך להיות פעילה וללכוד טרף נוסף.
 
==לקריאה נוספת==
* ד. יואל, http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=4074
* קארל זימר, '''פיתוי גורלי''', [[נשיונל ג'יאוגרפיק]], גיליון 142, מארס 2010
* ד. יואל, "טורפים בעולם הצמחים", באתר הספרייה הוירטאלית של מט"ח, מאמר מתוךב "טבע הדברים", פברואר-מרץ 1994 , גיליון 2.
* Juniper, Robbins and Joel (1989) The Carnivorous Plants. Academic Press, London
* קארל זימר, '''פיתוי גורלי''', [[נשיונל ג'יאוגרפיק]], גיליון 142, מארס 2010
 
==קישורים חיצוניים==
משתמש אלמוני