לדלג לתוכן

מסכת נזיר – הבדלי גרסאות

נוספו 1,726 בתים ,  לפני 9 שנים
←‏שמות פרקי המסכת: ביאור כללי לתוכן פרקי המסכת
אין תקציר עריכה
(←‏שמות פרקי המסכת: ביאור כללי לתוכן פרקי המסכת)
 
==שמות פרקי המסכת==
# '''כל כנויי נזירות כנזירות (שבע משניות '''<ref>מספר המשניות בכל פרק הוא לפי הספירה במשניות קהתי. בדפוסים אחרים תיתכן חלוקה שונה. </ref>'''). - '''ידות וכינויי נזירות, סוגי נזירים, נזירות לזמן קצוב וסוגים שונים של נזיר עולם.
# '''הריני נזיר מן הגרוגרות (עשר משניות). - '''כינויי קבלת נזירות שונים, המקבל על עצמו נזירות חלקית, השומע את חברו שקיבל על עצמו נזירות, נזירות עקב התנאה עתידית.
# '''מי שאמר הריני נזיר (שבע משניות) - '''דיני גילוח הנזירות בסיום תקופת נזירותו, מי שנדר נזירות לשתי תקופות, היטמאות נזיר ביום נזירותו האחרון, הנודר נזירות בבית הקברות ובחו"ל ומחלוקות עדים על התקופות שנזר.
# '''מי שאמר הריני נזיר (שבע משניות).'''
# '''מי שאמר הריני נזיר ושמע חברו (שבע משניות). - '''קבלת נזירות בהתפסה, דיני אישה שנזרה ונזירות שבטלה.
# '''בית שמאי אומרים (שבע משניות) - '''מחלוקת בית שמאי ובית הלל בהקדש טעות, מי שנזר ונגנבה בהמתו, מחלוקת בית שמאי ובית הלל בגזירת טעות והנודר נזירות זר ע"ב מהותו של [[כוי|הכוי]].
# '''בית שמאי (שבע משניות).'''
# '''שלשה מינין אסורין בנזיר (אחת עשרה משניות). - '''דיני האיסור של נזיר: הגפן, הגילוח והטומאה ודיני טומאת הנזיר.
# '''כהן גדול ונזיר (ארבע משניות). - '''דיני איסור טומאת מת בנזיר, על אלו טומאות הוא מגלח (וסותר את תקופת נזירותו) ועל אלו טומאות לא.
# '''שני נזירים (שתי משניות). - '''שני נזירים שנולד להם ספק טומאה וספק טומאה בנזיר.
# '''הגויים אין להם נזירות (חמש משניות) - '''מי יכול לקבל על עצמו נזירות ונזיר שגילח ונודע לו שהוא טמא. במשנה ב' התברר הכלל ההלכתי: "שרגליים לדבר" ומשניות ג-ד מביאות מקרים נוספים ע"ב כלל זה. המסכת מסיימת במחלוקת תנאים אם [[שמואל הנביא]] היה נזיר.
# '''הגויים אין להם נזירות (חמש משניות).'''
 
 
390

עריכות