הבדלים בין גרסאות בדף "האג'י גיראי הראשון"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
כאשר ב-[[1453]] וב-[[1455]] יצא סעיד אחמד חאן מסראי למסעות שוד וביזה בממלכה הפולנית, במיוחד בפודוליה, האג'י גיראי הפתיע אותו בדרך הבייתה והביס אותו על יד הנהר דנייפר. סעיד אחמד ברח לקייב אל בני בריתו מקרב האצילים הליטאים ובראשם הדוכס סימיון אולקלוביץ'. אחרי סירוב ראשוני, הלה נאלץ להסיכם להסגיר את סעיד אחמד למלך קזימיר שכלא אותו ב[[קובנה]]{{הערה|H.H.Howorth}}. בניו של סעיד אחמד מצו מקלט ב[[נסיכות מולדובה|מולדובה]] של [[שטפאן הגדול]], שהחליט שלא להסגירם.
 
==הסכסכיםהסכסוכים הראשונים עם הג'נובזים==
מרכז הג'נובזים בקרים נמצא בעיר הנמל קאפה ([[פאודוסיה]] של היום). היא שילמה בעבר מס שבוע לח'אנים של אורדת הזהב. אחרי הקמת הישות הנפרדת של הטטרים בקרים, יחסי הג'נובזים איתם היו מתוחים.
בקיץ [[1433]], הנסיך הביזנטי אלקסיוס של מנגופ, מנהיג ה"נסיכות הקרימאית של תאודור", שהיה אז בן ברית של גיראי, השתלט על נמל צ'מבלו (באלאקלווה). כתגובה, הסנאט של ג'נובה והבנק סן ג'ורג'ו שלחו לאזור [[צי]] מלחמה של 20 [[גלרה|גלרות]] תחת פיקודו של ה[[אדמירל]] קארלו לומלינו. המפקד הג'נובזי, בראש 6000 לוחמיו, הצליח ב-[[4 ביוני]] [[1434]] לכבוש בחזרה את צ'מבלו מהיוונים. אחרי שהרסו את הנמל היווני היחיד, קאלאמיטה, הג'נובזים יצאו ממרכזם, קאפה, נגד בירת הטטרים אסיק קירים (סולגאט). ביולי, האג'י גיראי, עם 15,000 חיילים, הפתיע אותם מתוך יער וניצח אותם{{הערה|גאורגה ברטיאנו ע' 59}}{{הערה|א.ר. אנדרייב}}.

תפריט ניווט