לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מסכת עדיות"

נוספו 1,287 בתים ,  לפני 7 שנים
הוספת הסבר על "בו ביום", הוספת מיקומה של המסכת.
(←‏פרקי המסכת: ציון שמספר המשניות הוא ע"פ קהתי ויתכנו שינויים בדפוסים אחרים.)
(הוספת הסבר על "בו ביום", הוספת מיקומה של המסכת.)
במסכת זו נמצאות כמה הלכות יסודיות וחשובות שנמסרו על ידי תלמידים מפי רבותיהם.
 
לפי ה[[גמרא]], כל המסכת נשנתה ביום שמינו את רבי [[אלעזר בן עזריה]] לנשיא במקום [[רבן גמליאל]] ([[תלמוד בבלי|בבלי]] [[מסכת ברכות|ברכות]], כ"ח, א'). למעשה, כל מקום שנאמר במשנה "בו ביום", פירושו: ביום שמינו את רבי אלעזר בן עזריה לנשיא בישיבה ביבנה, שכל זמן שהיה רבן גמליאל נשיא, היה מכריז ואומר: "כל תלמיד חכם שאין תוכו כברו, אל ייכנס לבית המדרש", וכשנתמנה רבי אלעזר בן עזריה לנשיא, ניתנה רשות לכל התלמידים להיכנס לבית המדרש, ומתוך שרבו התלמידים, רב החידוד והפלפול, ולא היתה הלכה תלויה בספק בבית המדרש.
ה[[רמב"ם]] כותב בהקדמתו על מסכת זו: "רוב עניין זאת המסכת הוא לזכור בה כל ההלכות שהעידו עליהן אנשים ברורים נאמנים, ושעדותם ראויה לסמוך עליה".
לפי ה[[גמרא]], כל המסכת נשנתה ביום שמינו את רבי [[אלעזר בן עזריה]] לנשיא במקום [[רבן גמליאל]] ([[תלמוד בבלי|בבלי]] [[מסכת ברכות|ברכות]], כ"ח, א').
למסכת עדויות יש [[תוספתא]], אך אין לה [[תלמוד ירושלמי]] או [[תלמוד בבלי|בבלי]].
 
רבי [[שלמה סיריליו]] ערך מעין גמרא על מסכת עדויות, שלוקטה מסוגיות שונות בבבלי ובירושלמי הנוגעות למסכת זו. "גמרא" זו יצאה לאור לראשונה בשנת [[תשס"ב]] על ידי [[מכון אופק]] עם תוספות [[רא"ש|הרא"ש]] על [[מסכת חגיגה]].
 
== מיקומה של המסכת ==
לפי הקדמת המשנה להרמב"ם, לאחר שהסתיים הדיון על הדינים (ב[[מסכת נזיקין]]), הדיינים (ב[[מסכת סנהדרין]]) וכל מה שבסמכות הדיינים (גזירת מלקות ואכיפת שבועות) הגיע העת לעסוק בעדויות. וזאת מכיוון שרוב המסכת עוסקת בעדויות על הלכות, שהעידו עליהן אנשים ברורים נאמנים, ושעדותם ראוי לסמוך עליה. ושלב העדויות הוא אחד משלבי הדין. והטעם שמסכת זו נשנתה אחר מסכת שבועות הוא שבמסכת שבועות יש צורך בכל משפט (ע"מ לאמת את העדויות), ו"ועדויות הם הודעת הדברים שהעידו בם לפני השופטים בעתים ידועים, וקיבלו אותם מהם".
 
== פרקי המסכת ==
390

עריכות